Kdy jsou zelená rajčata jedovatá – konzumovat je lze, hranici jedlosti poznáte podle tvrdosti i barvy

Rajčata

Kdy jsou zelená rajčata jedovatá – konzumovat je lze, hranici jedlosti poznáte podle tvrdosti i barvy. Sezóna sklizně rajčat pomalu začíná a není nic chutnějšího než domácí rajčata. Ne všechna rajčata jsou však vhodná ke konzumaci. Než si pochutnáte na těch zelených, je nutné znát možná rizika s nimi spojená.

Zelená rajčata: Jíst či nejíst?

Pokud jde o zelená rajčata, panuje v nich určitý zmatek. Pokud se jedná o nezralá rajčata z červených odrůd rajčat, lze je po tepelném zpracování konzumovat. Zelené odrůdy rajčat však lze jíst bez obav. Je důležité si uvědomit, že nezralá rajčata obsahují méně fytochemikálií, takže vám toho po nutriční stránce příliš nedají. Navíc obsahují toxické glykosidy, konkrétně tomatin a solanin, které mohou vést k různým nepříjemným stavům, včetně zvracení, průjmu, nevolnosti, srdečního selhání, poruch nervového systému, a dokonce i smrti.

Foto: Pixabay

To už je však samozřejmě extrém. A jak tedy najít onu „hranici jedlosti“? Všeobecně platí, že pokud jsou plody opravdu malé a tvrdé, pak obsahují solaninu hodně. Ale jakmile začínají měknout nebo se dokonce lehce červenají, můžete je konzumovat zcela bez obtíží.

Příprava a konzumace zelených rajčat

Pro ty, kteří mají rádi pikantní chuť zelených rajčat, existují bezpečné způsoby jejich přípravy a konzumace. Zelená rajčata lze marinovat nebo nakládat a vytvořit tak lahodný salát k obědu nebo grilovanou přílohu. Při jejich konzumaci je však třeba dbát zvýšené opatrnosti a střídmosti. Konzumace zelených rajčat, byť i těch správných, v nadměrném množství může stále vést k nepříznivým zdravotním účinkům.

Zdroj: https://zahradnickakucharka.cz/zbyla-vam-na-zahone-zelena-rajcata-vy-nevite-co-s-nimi-poradime-vam-jak-je-prinutit-dozrat/, https://www.nkz.cz/poradna/jist-ci-nejist-nezrala-rajcata

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)