Jak na zavařování hub

Houbařská sezona je již v plném proudu, a tak je zapotřebí přemýšlet nejen o tom, kde momentálně rostou, ale také o využití nasbírané úrody. Klasiku představuje sušení, mražení a především nakládání hub. Právě jím se budeme zabývat a nabídneme vám zajímavý recept na zavařování hub. V současnosti je poměrně moderní zavařování v mikrovlnce, nicméně námi nabízený recept je výhradně určen pro klasický proces ve sklenicích umístěných do vodní lázně. Jak tedy na opravdu vynikající houby s octem?

Co budeme potřebovat

–          přibližně 1 000 g hub

–          25 g soli

–          70 g cukru

–          300 ml octa

–          850 ml vody

–          bobkový list

–          kuličkový pepř

–          nové koření vcelku

–          semínko hořčice

Jak na to

V první řadě je třeba houby dokonale očistit a zbavit veškerých částí, které jsou napadeny červy. Pokud bychom je tam nechali, housenky by vyplavaly na povrch a zavařenina by vypadala značně nevábně. Nakrájet bychom hoby měli na kousky zhruba velikosti 2 až 3 centimetrů. Menší hříbky je vhodné nechat vcelku, výsledný efekt je tak stylový. Nejprve je důležité houby předvařit v osolené vodě, a to zhruba 5 minut, přičemž na 1 l vody přijde 20 g soli. Do předem připravených půllitrových sklenic naklademe, bobkový list, pepř, nové koření a zhruba půl lžičky hořčičného semínka. Následně si připravíme nálev tak, že smísíme cukr, sůl, vodu a 300 ml octa. Vše přivedeme k varu a necháme vychladnout. Předvařené houby vložíme do sklenic, zalijeme již studeným nálevem a uzavřeme. Pak budeme sterilovat při teplotě vody 100 stupňů Celsia.  Když máme vše hotovo, měli bychom nechat houby zhruba 4 dny uležet v chladu a suchu.

Další doporučení

Pokud nemáte rádi příliš tmavé houby, vyplatí se dát při předvaření do vody trošku kyseliny citrónové. Houby zbělají. Jinak není od věci použít i další koření či zeleninu. Klasiku představuje třeba hřebíček, mrkev, celer, petržel anebo cibule. Ta ale způsobuje větší slizkost.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.