Zdravé grilování: Grilovaná cuketa

Cuketa představuje zeleninu, která je vynikající hned kvůli několika svým vlastnostem. V první řadě je třeba jmenovat naprosto originální a nezaměnitelnou chuť. Není příliš výrazná, ale svou originalitou jistě potěší každého. Cuketa je vynikající i v univerzálnosti použití. Můžeme ji restovat, grilovat anebo klidně i vařit či péct. Co se týká pěstování cukety, tak to není nijak výrazně náročné a na zahradě si můžete vypěstovat tolik kusů cukety, kolik budete jen chtít. Výbornou volbou je především grilovaná cuketa, na kterou se budeme soustředit v následujících řádcích.

Grilování cukety

V první řadě je třeba říct, že grilování cukety musí probíhat v jejím syrovém a nenakořeněném stavu. Rozkrojme si tedy cuketu na menší kolečka, která budou silná zhruba 1 cm. K dispozici bychom měli mít logicky mladší kusy cukety, jelikož ty starší s jádřincem již nejsou chuťově optimální. Když máme kolečka nakrájená, můžeme je pokládat na předem rozpálený gril. Cuketu před grilováním ani nenasolujte, došlo by případnému úniku šťáv z jejího nitra, což by bylo ryze kontraproduktivní. Po obou stranách grilujte několik minutek, až budou patrné stopy po roštu. Pak již můžete vyjmout do předem připravené misky se směsí koření.

Směs na dochucení

Když vytáhnete grilovanou cukety z rozpáleného grilu, měli byste ji přímo umístit do směsi koření, jež dá cuketě nezaměnitelné aroma. Do této směsi patří především utřený česnek. S jeho množstvím to nepřehánějte, jinak přebije veškeré aroma cukety. Mnohdy stačí rozetřené 1 až 2 stroužky. Dále musí směs obsahovat sůl. Stačí i hrubozrnná, nicméně vhodnější je klasická kuchyňská. Poslední důležitou ingrediencí je na droboučké kousky nakrájená čerstvá bazalka. Může být i sušená, ale není to ono, jelikož vám bude křupat mezi zuby.

Jako příloha i hlavní chod

Potřebujete-li přílohu k hlavnímu chodu, grilovaná cuketa určitě nezklame. Pokud ale večer grilujete a chcete spíše něco jen na chuť, může sloužit i jako hlavní ozdoba grilovačky. Je ryze na vás, pro jakou variantu se rozhodnete.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.