Jak mazaně odlehčit štědrovečerní menu, aby rodina nic nepoznala a vy jste přitom jedli alespoň o chloupek zdravěji

Štědrovečerní menu v českých zemích nebylo vždy tak kaloricky náročné jako dnes. Tradiční kapr s bramborovým salátem se vlastně podává až od začátku dvacátého století. Naši předci měli na menu kaše z obilovin a luštěnin, med, ovoce, vánočku. Maso se nepodávalo, byl stále ještě půst.

Dnes si Štědrý večer bez kapra a bramborového salátu dokáže málokdo představit, kde se ryby nejedí, bývá řízek nebo smažená klobása. Množství tuků v jídle spojené s vánočním přejídáním pak nezřídka způsobí problémy se zažíváním, ne-li horší, které nás donutí vyhledat lékaře.

Pokud chceme štědrovečerní menu trochu odlehčit, není to zase tak složité. Tradice zůstane zachována a naše tělo nám poděkuje.

Štědrovečerní polévka a jak na ni

Ať už vaříme rybí nebo hrachovou, není třeba používat jíšku. I houstičku lze udělat zdravěji.

Rybí polévku můžeme zahustit rozmixovanou vařenou zeleninou nebo bramborou, kterou uvaříme společně s vývarem. Do zahuštěného vývaru pak vložíme trochu čerstvé nastrouhané zeleniny, můžeme ji lehce osmažit na másle. Ještě lépe necháme vývar čirý a vložíme do něj větší kusy ryby a zeleniny.

Foto: Pixabay

Hrachová polévka se zahustí sama, stačí ji po uvaření hrachu rozmixovat. Použijeme-li loupaný hrách, nemusíme ji ani pasírovat. Pokud někdo špatně tráví luštěniny, polévku uděláme ze zeleného hrášku, mraženého nebo sterilovaného a propasírujeme.

Houstičku lze udělat i z celozrnného chleba a neopékat ji na másle, ale nasucho v troubě. Můžeme ji i úplně vynechat.

Kapr v trojobalu může zůstat, jen ho upravte

S obalovaným kaprem mnoho kalorií neušetříme. Lze ho obalit jen ve vaječných bílcích a pak ve strouhance, vynechat tak mouku a žloutky. Olej musí být dostatečně rozpálený, aby obal nenasál příliš tuku. Pomůže tomu i strouhanka rozmixovaná z čerstvých rohlíků. Po osmažení jednotlivé porce rozložíme na vrstvu papírových utěrek, které tuk částečně odsají.

Není však nutné připravovat kapra obalovaného. Je výborný grilovaný nebo pečený na másle a můžeme zkusit i jinou rybu, třeba candáta nebo štiku, které také patří do českých vod, jejich maso je ale mnohem méně tučné.

Vinná klobása zachutná i nesmažená

Letos zkusme klobásu místo smažení ugrilovat nebo upéct v troubě. Její chuť bude i tak skvělá a tuk se z ní částečně vypeče.

Bramborový salát a jeho odlehčení

Tradiční salát lze odlehčit různě. Především můžeme část majonézy nebo i celé množství nahradit jogurtem, zakysanou smetanou nebo alespoň majonézou light. Dá se ale připravit bramborový salát i pouze zalitý octem a olejem nebo jinou zálivkou, receptů je celá řada.

Část brambor nahradíme jinou zeleninou, třeba pečenými ředkvičkami, které jsou po upečení od brambor skoro k nerozeznání, zvláště pokud je oloupeme. Pro ještě větší odlehčení můžeme vynechat vejce i uzeninu.

Jablečný štrúdl aneb sladká tečka

Jablka na náš štědrovečerní stůl patří od nepaměti, bylo to jediné čerstvé ovoce dostupné v zimě. Klasické těžké listové nebo křehké těsto můžeme vyměnit za lehčí jogurtové, udělat jablečný crumble nebo upéct samotná jablíčka plněná směsí marmelády a ořechů v troše medové vody a ještě teplá je podávat se šlehačkou. Připravit lze i jablečný kompot.

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/co-jidavali-na-stedry-vecer-nasi-predkove/350507, https://www.receptyonline.cz/jak-odlehcit-svatecni-jidelnicek-stedrovecerni-tabule-jinak/, https://www.flowee.cz/profily/58-archiv-2017/fit/zdrava-strava/3428-jak-odlehcit-stedrovecerni-veceri-aneb-zdrave-vanocni-menu, https://blog.kosik.cz/jak-odlehcit-stedrovecerni-hodovani-a-pritom-si-pochutnat/, https://www.vecerni-praha.cz/stedrovecerni-tabule-jinak-jak-odlehcit-svatecni-jidelnicek/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)