Druhá šance pro vánoční stromek: vyrobte si bylinkovou páru

Vánoční stromek

Živý vánoční stromek má své kouzlo a vůni. To je důvod, proč se každoročně pokácí tolik stromků, které se posléze objevují v našich domácnostech. Vánoční stromek je nádherná záležitost, ovšem jakmile je po svátcích, spousta lidí řeší, co s ním. Jen tak jej vyhodit bez užitku? Bylinková pára je jedním ze způsobů, jak se dá stromeček ještě použít. Jedná se o namáčení bylin (nebo esenciálních olejů z nich) ve vodě a vdechování a vystavování obličeje nad parou z nich.

Vánoční stromek může posloužit

Vánoční stromek je jehličnatý strom. Každý druh má svá specifika, ovšem určité věci mají podobné. Tak například to, že nádherně voní, čímž podporují relaxaci. Teplá pára vám může pomoci uvolnit dutiny a zvýšit průtok krve do obličeje. Použít můžete takové stromy, jako je cedr, borovice, jedle nebo cypřiš. Všechny tyto stromy obsahují oleje, které mají adstringentní účinky, což se hodí pro uklidnění dutin (při nachlazení, rýmě).

Jehličí

Foto: Pixabay

Bezpečnost především

Ne všechny rostliny, jsou vhodné k přípravě bylinkové páry. Například jmelí, cesmína nebo borovice těžká (Pinus ponderosa) mohou být toxické. Jestliže neznáte přesně druh vašeho jehličnanu, raději jej tímto způsobem nepoužívejte. Neméně důležité je také to, zda nebyly jehličnany postříkány herbicidy či pesticidy. Prodejce by měl být schopen vám tuto informaci sdělit.

Bylinková pára výroba

Připravte si velký hrnec, který naplníte vodou (měl by být schopen pojmout okolo 1,5 litru vody). Přiveďte ji k varu a poté odstavte. Z větví jehličnanů (cedr, borovice, jedle, cypřiš) otrhejte jehličí (budete potřebovat asi 3 velké hrsti) a vložte je do hrnce. Přikryjte pokličkou a přeneste ke stolu, kde si budete moci pohodlně sednout. Sejměte poklici. Přes hlavu si přehoďte ručník a veďte jej i tak, abyste jím zakryly hrnec. Tímto způsobem půjde pára rovnou k vám. Pokud je váš hrnec příliš vysoký, můžete směs přelít do mělké misky, aby byla procedura pohodlnější. Zůstaňte takto po dobu 10 až 15 minut. V průběhu si můžete dělat přestávky, pokud potřebujete.

Zbytek do kompostu

Jehličí, které vám po této proceduře zbude, můžete použít do kompostu. Jehličí ze stromu ale můžete uchovávat až půl roku v papírovém sáčku, abyste si mohli bylinkovou páru dopřát ještě několikrát.

Zdroje info:

https://www.mindbodygreen.com/articles/christmas-tree-herbal-steam

https://www.avenabotanicals.com/blogs/news/112887940-white-pine-needle-tea-steam-and-foot-bath

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!