Granátové jablko a co jste o něm nejspíš nevěděli? Obvykle konzumujte už hodně staré kousky a něco společného má i s drahými kovy

Granátové jablíčko

Granátové jablko a co jste o něm nejspíš nevěděli: Pokrm bohů, symbol plodnosti, tvůrce prvního hříchu Adama a Evy, jablko nesmrtelnosti v zahradě Hesperidek nebo v ruce Parida při volbě nejkrásnější bohyně – to všechno je granátové jablko. Cestu si našlo prakticky do všech náboženství a je symbolem mnoha bohyň.

Kde všude lze narazit na granátové jablko

Je národním znakem Ázerdbájdžánu a ve znaku Granady ve Španělsku. Podle podobné struktury byla pojmenována tříštivá střela „granát“, hornina granit (žula) nebo náš český granát (pyrop), drahokam podobný velikostí, tvarem i barvou zrnku granátového jablka. Gran je váhová jednotka používající se zejména pro drahé kovy. Co je na granátovém jablíčku tak zvláštního?

Odkud se vzalo a jak vypadá?

Granátové jablko roste na stromu zvaném granátovník (marhaník granátový) prakticky po celém Středomoří. Nejkvalitnější plody pocházejí z Íránu. Sklízí se od září do listopadu a v chladu vydrží velmi dlouho, takže na naše stoly se dostávají během zimní sezóny. V jiných částech roku je můžeme konzumovat v podobě džusů.

Granátové jablko

Foto: Pixabay

Plodem granátovníku je žlutočervená až červená bobule o průměru 10 až 12 cm, která obsahuje několik set zrníček, uložených po skupinách v bílých blankách. Ta jsou obalená sladkokyselou bílou, růžovou či sytě červenou dužninou. Při rozříznutí napříč bývá šestiboké, někdy jsou hrany jen naznačeny. Na vršku má výrazný „bubák“. Slupka je velmi tuhá.

Dužina samotná je ovšem velmi chutná a obsahuje mnoho vitamínů a minerálů. Látky v ní obsažené také podporují imunitu a celkové zdraví organismu.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Gran%C3%A1tov%C3%A9_jablko, https://www.jaktak.cz/jak-jist-granatove-jablicko.html, https://www.blesk.cz/clanek/radce-zdravi-a-zivotni-styl-zivotni-styl/698180/granatove-jablko-je-elixir-zdravi-snadny-navod-jak-se-dostat-k-zrnickum.html,

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)