Domácí uzení sýra: Papírová střeva jako skvělá volba

Uzený sýr ve střevě

Milujete chuť a vůni uzeného sýra? Aby ne, tato skvělá dobrota rozhodně stojí za to. Pokud si koupíte uzený sýr v obchodě, nejspíše zjistíte, že voní minimálně a chuťově se také nejedná o žádnou velkou hitparádu. Vyudit si sýr doma přitom není nijak složité. Fakticky lze volit takřka jakýkoli. My používáme klasiku v podobě třicetiprocentního eidamu. Jde o jakousi jistotu. Pokud ale máte rádi tučnější sýry, můžete klidně použít i je. Důležité je vědět, jak sýr udit a v čem ho vyudit.

Velmi důležitá teplota

Přesně tak, podobně jako u masa je také u sýrů nesmírně důležitá teplota, při které je udíme. Rozhodně by se měla pohybovat okolo nějakých 60 stupňů Celsia. Jestliže je vyšší, potažmo vám to uteče nad 100 stupňů, může se stát, že třeba sýr proteče punčochou, ve které ho budete udit. V krajních případech může být narušeno i papírové střevo, které je jinak velmi odolné a dokáže sýr ochránit ideálně.

Uzený sýr ve střevěUzený sýr ve střevě: Foto Radek Štěpán 

Silonky jako minulost

Dříve se sýr tradičně dával do punčochy. Stačilo ho nastrouhat nebo jen nakrájet na menší kousky a šikovně vložit právě do slinové punčochy. Nic složitého. Pokud jste punčochu šikovně přetáhli nadvakrát, tak se nakonec vytvořila krásná sýrová koule, na kterou bylo radost pohledět. I tak dnes ale zvítězilo papírové střevo. Proč? Důvodů by se našlo hned několik.   

Uzený sýr

Uzený sýr v silonce: Foto Radek Štěpán 

Při uzení sýrů vládnou střeva z celulózy

Jednoznačně. Koupit se dají za cenu pohybující se okolo 10 korun za kus. Prodávají se v různých délkách, tradičně okolo 50 cm a více. Nabízejí hned několik předností. Tou první je bezesporu fakt, že i při vyšších teplotách sýr ze střeva nemá šanci vytéct. Zapomenout bychom ale neměli ani na skvělý kompaktní tvar sýru, jenž vytvoří jakousi salámovou podobu. Důležité je sýr do střev perfektně natlačit, aby nevznikaly vzduchové kapsy. Střeva jsou vynikající také pro uzení sýra s pepřem nebo česnekem. Celulóza zesílená dlouhovláknovým faserovým rounem je naprosto zdravotně nezávadná, což se u silonek nedalo říct vždy. Chuť sýra je ve finále vynikající. Na tvar se můžete podívat sami, naše fotografie jej jasně dokumentují.

Zdroje info: Autor, prozeny.cz

Uzené sýry ve střevech: Náhledové foto Radek Štěpán 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.