Kysané zelí

Dolévání vody do kysaného zelí je nezbytné

Máte doma kysané zelí? Aby ne, vždyť se jedná o skvělý elixír vitamínů, jichž se nám přes zimu nějak nedostává. Když už si dáme ovoce a zeleninu ze supermarketů, často je v ní spíše chemie než nějaké vitamíny. Jestliže člověk na podzim nelení, může mít skvělé kysané zelí, jež se řadí mezi největší lahůdky. Jak dlouho může takové kysané zelí vydržet a jak se o něj starat? Na obě otázky vám odpovíme v následujících řádcích.

Vydrží klidně i celou zimu

Pokud budete mít vaše zelí uložené na správném místě za vhodné teploty, můžete se spolehnout, že vydrží velmi dlouhou dobu. Ideální je nevytápěná místnost s teplotou pohybující se kolem 5 stupňů Celsia. Kvasné procesy nejsou tak expresní jako ve vytápěných prostorách. Jinak ale lze mít zelí klidně i v garáži u domu. My je tady máme po celý rok a bez problémů vydrží. Teplota se v této místnosti pohybuje kolem 12 stupňů Celsia. O zelí se ovšem o to horlivěji musíme starat. Jen tak ladem a skladem nechat kameninový hrnec nelze.

Kámen na zatížení zelíFoto: Radek Štěpán

Dolévání vody je nezbytné

Kysané zelí v kameninovém hrnci musí být neustále pod hladinou vody. V opačném případě začne plesnivět, což si samozřejmě nepřejeme. Dolévat byste měli osolenou převařenou vodu. Rozhodně nelze manipulovat s vodou neosolenou. Zelí pak ztrácí svůj říz. Je minimálně kyselé a nedobré. Pokud zelí vytahujeme, ideálně jej vymačkáme, aby původní šťávy zůstalo v hrnci co nejvíce. Ostatně na počátku vám zbude přebytečná šťáva, již je dobré mít v lednici a dolévat. Když už není, převaříte.

Kysané zelí

Foto: Radek Štěpán

A pravidelně čistit…

V každém případě, stírat je zapotřebí bílou hmotu, která se pravidelně na povrchu hladiny a u stěn kameninové nádoby vytváří. Stejně tak je nutné otřít kámen a kusy dřeva, jimiž je zelí zatíženo. V neposlední řadě vyměňujte i vodu tvořící vodní zátku. Když tam není, poznáte to hned. Odér ze zelí bude všude.

Náhledové foto: Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

10 komentářů

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   věřte, že vydrží, obrázek je aktuální, nakládám ho tak každý rok. Když se pravidelně čistí, není problém. Chuťově je vynikající.
   Mějte se!

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Nn, omyl, jedná se o zelí. Podobné smysluplné komentáře opravdu stojí za to.

 1. Jarek2085 Odpovědět

  Tak zelí mám taky naložené a dolévám ho pouze čistou vodou. Čím je méně zelí ve sklenici a voda dolitá,tím má větší grády. Ale je pravda,že ho mám ve velkých sklenicích a při teplotě 8°C.

 2. Acamare Odpovědět

  Popis ošetřování zelí je naprosto přesný, co se týče teploty, čištění, tak dolévání převařené osolené vody.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   já dávám od oka, velmi jemně. Tak aby byla voda trochu slaná.
   Dříve se dávala i voda z knedlíků, ty se také nějak extrémně nesolí.
   Když vodu osolíte hodně, mohlo by to degradovat kvalitu zelí.
   Pokud vodu neosolíte, zelí zase může ztratit grády.
   Mějte se!

   1. Milan Odpovědět

    díky moc za odpověď, bál jsem se právě abych to nepřesolil, mám ho pro mě výborné a nerad bych o něho přišel, opatrujte se.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *