Jak vybrat vánoční stromek pro alergiky

Možná se to zdá jako banalita. Jehličnaté stromy přece patří k těm „bezpečným“ rostlinám. Přesto kvetou a zbytky pylu mohou Vánoce každého alergika proměnit v horor s ucpaným nosem, kašlem nebo zánětem spojivek.

A jak tomu předejít? Vsaďte nejenom na výběr toho správného druhu, ale také na patřičnou péči, kterou stromku věnujete, než si ho definitivně postavíte do obývacího pokoje. A jak tedy na to?

Na vybraném druhu záleží

Ale možným rizikem výběru vánočního stromku z přírody není jen pyl, potíže mohou způsobovat také plísně nebo třeba roztoči, které si domů nevědomky přineseme. Spouštěčem nečekané alergické reakce se dokonce může stát i pryskyřice, kterou strom roní z poškozených větví nebo kmene.

Ale není jehličnan jako jehličnan. Některé druhy cypřišů neprodukují vůbec žádný pyl, k dostání však bývají spíše v menší velikostech. Z domácích jehličnanů si poměrně dobře vede co do alergií i smrk či jedle. Naopak borovice by se v domácnostech alergiků neměla vyskytovat vůbec.

Foto: Pixabay

Co udělat předtím, než si vánoční stromek postavíte do obýváku

Co udělat s živým stromkem jako první? Pořádně s ním zatřeste – nejlépe ještě venku. Zbavíte ho nejenom opadaného jehličí, ale také pořádné vrstvy prachu. Ihned poté stromek osprchujte, i kdyby jen vodou ze zahradní hadice. Za své tak vezme další prach a spolu s ním i pyl a plísně. Dávejte pozor, abyste stromku nijak neublížili. Místa, kde začne ronit pryskyřici, je možné přelepit páskou. Dobře na něm drží např. textilní náplasti.

Nakonec nechte stromek oschnout a postavte ho do stabilního stojánku do interiéru. Přesto ho tam však nikdy nenechávejte déle, než je nezbytně nutné. S prodlužováním pobytu v domácnosti se riziko alergické reakce nepříjemně zvyšuje.

Náš tip: Pokud máte velkou zahradu. Můžete si stromek bez obav ozdobit na ní. Třeba i ten živý, který vám bude dělat radost po celý rok.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)