Co nejčastěji komplikuje plnění klobás

Plnění klobás

Chystáte se na výrobu klobás? Jasně, proč také ne, nastala ideální doba. Venku už panují teploty okolo bodu mrazu, případně něco nad ním a na zahradě už fakticky žádné práce nejsou. Uzení klobás je pro mnoho lidí navíc společenskou událostí, takže si můžete být jistí tím, že se budete náramně bavit. Tedy pokud víte, co všechno máte dělat, aby byl výsledek co možná nejvoňavější a nejchutnější. Jedním z nejzdlouhavějších úkonů se může stát střívkování klobás. I proto je třeba se vyvarovat následujících situací.

Příliš ztvrdlá náplň

Jestliže skladujete namleté maso na klobásy ve velmi chladné místnosti, směs vám značně ztuhne. Normální věc, jen nesmí přemrznout, což se při skladování někde v nevytopené místnosti může stát. Ztuhlé maso je třeba nechat při pokojové teplotě. Někdo do směsi nalévá ještě horkou vodu.

 

Plnění klobás

Plnění klobás: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Nekvalitní střívka

Výběr střívek je třeba řešit odpovědně. Především některá od našich severních sousedů nemusí být zrovna ideální. Mohou být plná mikrotrhlin, jež se při plnění zcela jistě najdou. Tím si můžete být jistí. Práce je pak spíše k vzteku, než že by měla přinášet kopu radosti.

Dokonalé proprání střívek jako základ

Střívka jsou i v případě těch chlazených poměrně ztuhlá. Rozhodně je třeba dopřát jim lázeň ve vlažné vodě. Trochu zkřehnou. Následně je můžete pomalu rozkládat přes okraj hrnců nebo jiných nádob a chystat pro plnění.

klobásy

Naplněné klobásy: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Ústí plničky se vyplatí namastit

V každém případě, když na něj totiž budete navlékat samotná střívka, musí to dokonale klouzat. I poté, co se bude do střívek plnit směs, půjde všechno mnohem jednodušeji a nic nebude zadrhávat. Riziko protržení střívka se tak do značné míry eliminuje.

Pozor na vzduch

Ještě před uvázáním provázku na počátek střívka je zapotřebí po naplnění plničky vytlačit ven přebytečný vzduch. V klobásách by to zrovna dobré nebylo, respektive by docházelo k deformaci jejich tvarů.  

Klobásy

Hotové klobásy: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Pomalu, s klidem a dokonalou pohodou

Práce kvapná, málo platná. Nic naplat, toto úsloví platí už hodně dlouho. I proto se vyplatí plnit pomalu, precizně a bavit se u toho. Často k tomu samozřejmě hlavně u nás na Moravě patří štamprla dobré slivovice.

Plnění klobás: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.