Mandarinka

Mandarinky a jejich pěstování ze semínek

Mandarinky jsou velice oblíbeným ovocem. Můžeme si je koupit v jakémkoli menším obchodě s potravinami – když je jejich sezóna. Mimo sezónu jsou příliš drahé, a proto je menší obchody nenabízí. Věděli jste ale, že vypěstovat si je můžete i sami? A to i v bytě? Práci si usnadníte, když investujete do již vzrostlého stromku nebo sazeničky. Mandarinku je ale možné vypěstovat také ze semínka.

Jak pěstovat mandarinky

Je jen na vás, jestli se pustíte do pěstování mandarinek od píky – tedy od semínek. Tato metoda je nejlevnější, ale bohužel také nejzdlouhavější. Pokud jste se rozhodli pěstovat mandarinku pro její sladké plody, počkáte si i několik let, než bude stromek dostatečně silný. Zkrátit dobu čekání na plody můžete tehdy, když investujete do již vzrostlého předpěstovaného stromku. Cena stromku se pohybuje v řádech stokorun, podle velikosti ale může jít i o tisícikoruny.

Příprava semínek

Semínka si vyberte pokud možno z velké a šťavnaté mandarinky. Omyjte je a nechte je uschnout na papírové utěrce. V tomto bodě se můžete rozhodnout semínka rovnou zasadit nebo je nechat vyklíčit či jich část uschovat pro pozdější výsev. Chcete-li semínka vysadit až později, uchovávejte je v papírovém sáčku ve vzduchotěsné nádobě (čím starší semínka jsou, tím je menší pravděpodobnost, že vyklíčí). Vyklíčením semínek před samotnou výsadbou zvýšíte pravděpodobnost, že se ujmou. Jak na to?

Mandarinovník

Mandarinka: Zdroj obrázku Pixabay.com

Vyklíčení semínek

Semínka vložte do jemné textilie a zvlhčete ji. Pokaždé, když si všimnete, že je textilie suchá, znovu ji navlhčete. Takto udržujte semínka vlhká několik dnů. Až vám vyklíčí, můžete je vysadit. Pro semínka je vhodné použít speciální zeminu pro citrusy, která má upravené pH i živiny pro potřebu těchto dřevin. Semínka (naklíčené nebo i nenaklíčená) vysejte do hloubky 5 mm a jemně je přihrňte zeminou. Je vhodné vysadit je do větších květináčů, protože každé přesazování je rizikové.

Výběr stanoviště

Mandarinka potřebuje hodně světla, vyvarujte se ale přímého slunečního záření. Dále je velice důležité teplo, takže zvolte teplou místnost, kde teplota neklesá pod 10 °C. A poslední podmínkou je vlhkost – je dobré vysazená semínka přikrýt proděravěným plastovým sáčkem nebo sklem, abyste vytvořili efekt skleníku. Poté, co rostlina vyroste, je potřeba toto opatření odstranit. Rostlinu ale často roste. Když uvidíte, že vaše rostlina chřadne, zkuste ji nejprve přemístit.

Zalévání a hnojení

Zalévání v zimních měsících by mělo být omezené, v létě, kdy panují vysoké teploty, zalévejte každý den. Používejte speciální hnojivo na citrusy podle pokynů na obalu. U mladých rostlinek je vhodné odstraňovat květy, pokud se jich udělá hodně, protože rostlina je nezvládne všechny uživit. Příliš mnoho květů by mohlo narušit zdraví celé rostliny.

Mandarinka: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

2 komentáře

  1. Thangpa Odpovědět

    Ahoj…Ano,vypěstování ze semínek nedává smysl…Čekat 10 až 15 let,jestli bude plodit,či nikoliv…Fakt ztráta času…Teď zkouším takový experiment…Jsem přesvědčen,že rostlina,byť tropická je schopna si zapamatovat délku veg.období u nás…Pomerančovník(10.letý),byl nejprve pěstován na zaskleném,nevytápěném balkoně,v maltovníku…Tento rok byl na jaře přesazen do skleníku na zahradě…Je zvláštní,že se snaží neustále kvést…Tak mi držte palce…

  2. ScoutX Odpovědět

    O tom by se dalo dlouze diskutovat. Pokud pro vás např. nemá smysl radost z růstu rostliny od jejího počátku, pak to pro vás samozřejmě onen smysl postrádá. Ovšem jen pro vás. Jsou tací, kteří se s radostí starají o rostlinu a s napětím očekávají její první lístky, květ, plod. Pro někoho to může být i větší motivace se lépe o rostlinu starat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *