Jaké užitkové rostliny můžete začít pěstovat v březnu?

Jaro se kvapem blíží a my už se nemůžeme dočkat, až budeme moci začít pracovat na naší zahradě. Březen je období, kdy už je zapotřebí zasadit si spoustu zeleniny – zejména té otužilé. Ven můžete zasadit zeleninu, jako je mrkev, petržel, ředkvičky, papriky. Choulostivější druhy, jako jsou například cukety, rajčata, okurky či květák, si můžete začít pěstovat doma v květináči.

Využijte vlahé půdy

V březnu je půda obvykle ještě dostatečně vlhká. Tohoto můžete využít tak, že po zasazení svých rostlin na ně přidáte vrstvu mulče, která pomůže zachovat vlhkost v půdě co nejdéle. Místo mulče můžete využít například speciální zahradní textilie.

Dřeviny v zahradě

Březen je čas, kdy je potřeba prohlédnou své ovocné stromky. Zkontrolujte, zda nebyly poškozeny mrazem nebo hlodavci. Poškozené stromky opravte pomocí štěpařského vosku. Velice se vám vyplatí zapracovat již nyní do půdy vyzrálý kompost nebo uleželý hnůj. Vaše stromy budou potřebovat spoustu energie. Těžká půda si vyžaduje hnojení jen jednou za dva až tři roky, písečná pak častější příkrm, protože živiny jsou snadněji odplavovány.

Prořezávání ovocných stromků

V březnu je také nasnadě prořezat ovocné stromky, abychom zajistili jejich pozdější zvýšenou produkci ovoce. Dejte si ale pozor, ne všechny stromky to vyžadují právě nyní. Například švestky, meruňky a broskvoně ještě chvíli neprořezávejte. Na prořezávání používejte vždy čisté a ostré nářadí. Pokud se vám zdá, že by některý ze stromků mohl mít určité škůdce nebo nemoci, neprostříhávejte jej stejnými nůžkami, jako stromky zdravé!

Dřevnaté keře

Maliník, ostružiník, angrešt i rybíz je potřeba prořezat. Zajistíte tím větší množství jejich plodů. U maliníku a ostružiníku se zaměřte na odstranění všech výhonů, které jsou kratší než 130 cm. Delší výhony pak zkraťte na délku 130 cm. Pokud máte ve své zahradě vinnou révu, začněte ji prořezávat – do poloviny března byste měli být hotovi s průřezem, do konce března pak s vázáním vinné révy.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!