Máta

Česká máta a aztécké kakaové boby – tip na netradiční čajový zážitek

Rádi se obklopujete bylinkami a neváháte si jejich účinky dopřát i v šálku lahodnému nápoje? Pak máme pro vás dnes tip na netradiční čajové propojení chutí. I když se tentokrát neobejdete jen s bylinkami, které rostou na vaší zahrádce, výsledek bude určitě stát za to.

Čas máty peprné (Mentha piperita) už přichází. Roste tak rychle, že první snítky je možné sklízet už teď a do konce léta vám zahradu doslav zaplaví, tedy pokud jí necháte. Ale až ji usušíte na mátový čaj, neváhejte do něj přidat ještě nepražené kakaové boby.

Staronový tip na čaj

Ne, nejde o žádný šílený nápad čajového gurmeta. Naopak, kombinace sušené máty a kakaových bobů je zejména ve Střední Americe oblíbená už velmi dlouho. A to zejména pro své relaxační účinky.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Máta totiž obsahuje celou řadu prospěšných silic, posilující naše trávení a dýchání, její vůně působí jako aromaterapie, navozující dobrou náladu a dokáže pomoci i od některých tipů bolestí (např. od migrény). A kakaové boby tomu dodávají navíc i štipec hořčíku. Který vaše nervová soustava dozajista ocení.

Jaksi namíchat mátový čaj s kakaovými boby

Zatímco v případě máty si můžete vystačit s vlastními zásobami, pro kakaový aztécký poklad (a to doslova, neb tito obyvatelé amerického kontinentu ho svého času používali jako platidlo) se musíte zastavit v obchodech se zdravou výživou.

Obvykle jsou k dostání v podobě drcených zlomků, ale to bohatě stačí. Rozdrťte je ještě víc a smíchejte s podrcenými lístky máty a to v poměru přibližně jednoho dílu kakaových bobů na tří díly sušené máty. Vsypte do skleničky a dobře uzavřete. Pro přípravu čaje použijte jedné až dvě lžičky směsi – podle chuti. Přelijte horkou vodou a nechte louhovat 5-8 minut. Přeceďte a můžete vypít. Kakaové boby částečně potlačí mentolovou chuť máty a celkově chuť čaje prohloubí a zpříjemní. Vyzkoušejte to.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *