Lebeda: Nejedná se pouze o plevel

Lebeda zahradní-Atriplex hortensis

Spousta z nás považuje lebedu za odolný plevel, který je potřeba ničit. Pravdou je, že se poměrně snadno množí – pokud jej na záhoně necháte nedotčený, můžete si být jistí, že příští rok na své zahradě objevíte větší množství této rostliny. Málokdo už ale ví, že lebeda byla dříve pěstována a považována za rostlinu, která je vhodnou místo špenátu. Skutečně! Lebedu můžete v kuchyni použít všude tam, kde byste použili špenát.

Tři druhy lebed

Listy lebedy mohou mít celkem tři barvy: zelenou, žlutou a červenou. Skvěle tak ozdobí jakýkoli zeleninový salátek. Na talíři vypadá velice pěkně: a také dobře chutná. Mladé rostliny můžete po omytí konzumovat rovnou a celé, ty starší už mají houževnatější listy, takže je před konzumací spařte. Stačí krátce povařit nebo podusit.

Lebeda zahradní

Lebeda: Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org

Žádný plevel! Listová zelenina

Ačkoli by se mohlo zdát, že se jedná o obyčejnou květinu, není tomu tak. Také její botanické zařazení vypovídá o tom, že se jedná o listovou zeleninu. Ať už se jedná o lebedu zahradní nebo jiné, plané odrůdy, všechny jsou bohaté na živiny. A i když jej používáme jako špenát, protože ho svou chutí připomíná, neobsahuje tolik kyseliny listové. To je sice důležitá živina, které by se ale lidé s onemocněním ledvin měli vyhýbat.

Důležitý obsah lebedy

Ke konzumaci jsou určeny zejména listy. Ty obsahují hodně vápníku, který je tolik důležitý zejména v období těhotenství nebo žen v období klimakteria. Kromě toho jsou obsaženy také saponiny, bílkoviny a velké zastoupení vitamínů (C, B a E). Z minerálů pak jmenujme hořčík, fosfor či železo. Červené listy lebedy obsahují navíc i antokyany, které považujeme za antioxidanty.

Zdravotní přínosy lebedy

Lebeda tak dokáže příznivě působit v potlačení projevů akné a ekzému. Navíc také rozpouští hleny, což oceníte v době nachlazení, kdy zmírní kašel. Zmírňuje také revma a otoky kloubů. Pokud se pustíte do konzumace semen, můžete se těšit na úlevu od zácpy. Semena mají totiž projímavé účinky a nejsou návyková. Jsou proto vhodným řešením pro ty, kteří trpí zácpami pravidelně.

Lebeda: Zdroj náhledového obrázku Commons.wikimedia.org

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!