Čekanka salátová na naší zahradě

Čekanka

Jednou z velmi oblíbených plodin, které se uplatňují v evropské kuchyni, je bezesporu čekanka salátová. I přes to, že se u nás dá poměrně pohodlně pěstovat, mnohdy v naší kuchyni chybí. Čekanka obsahuje spousty skvělých vitamínů a minerálů. Proto rozhodně není od věci se jejímu pěstování věnovat. Z pohledu příjmu stravy se jedná o nízkokalorickou potravinu, která se pěstovala již ve starověkém Egyptu. Z konkrétních vitamínů bychom mohli jmenovat třeba C a B1 a 2 či provitamin A. V pucích najdeme mimo jiné i pro diabetiky nezbytný inulin.

Dvě podoby čekanky

Obecně je třeba předznamenat, že se setkáváme s celkem dvěma druhy čekanky. V první řadě se jedná o rychlené světlé puky a v druhém případě o hlávkovou podobu. Barevně se může jednat o nejrůznější odstíny. Klasiku představují zelené, světlé bílé anebo klidně i červené čekanky. Moc hezké jsou kupříkladu červené hlávky mající bílá žebra. Zajímavé jsou i čekanky kadeřavé. Většina druhů je typická nahořklou chutí listů, nicméně existují i odrůdy mající listy sladké.

Pěstování salátové čekanky

Salátová čekanka se rychlí ve velmi tmavém prostředí ihned zjara. Není na tom nic složitého. Kořeny se prostě uvádějí do vegetace. Zapotřebí je kbelík se zeminou, teplota okolo 5 stupňů Celsia a maximální vlhkost vzduchu. Výsledkem vaší snahy budou pupeny nazelenalé barvy označované jako puky. Bez problémů je vypěstujete jak ve sklepích, pařeništích anebo zatemnělých sklenících. Právě světlo je největším nepřítelem růstu a celkové kvality puků čekanky. Způsobuje její značně nahořklou chuť.

Příprava čekanky ke konzumaci

Před přípravou je zapotřebí čekanku velmi důkladně umýt. Svrchní listy se nekonzumují, takže je odstraňte a dejte na kompost. Na základně puků je nutné odstranit zbytek kořene, který je zdrojem hořkosti. Krájet lze čekanku jak příčně, tak i našikmo, záleží na vás. Když se za syrova pokape zálivkou s hořčičným základem, balasamicem, smetanou, kefírem anebo některými dalšími ingrediencemi, není co řešit.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.