Čas uzení: Proč je nakládání masa do vakua nejefektivnější

Maso ve vakuu

Zima se pomalu blíží a mnozí z nás se už nemohou dočkat, až vyudí maso. Není se čemu divit, jelikož domácí uzené rozhodně stojí za to. Pokud chcete ale slavit za několik týdnů úspěch, měli byste si maso ideálně už nyní naložit. Jak? Alternativ je hned několik, přičemž hodně oblíbené je především nakládání masa do vakua. My se v následujících řádcích podíváme na jeho hlavní přednosti a také pochopitelně prozradíme, jak je třeba postupovat.

Maso se dokonale propojí se solí a česnekem

Tak tím si můžete být jistí. Zatímco v láku to mnohdy tak není, vakuum představuje něco jiného. K masu se nedostává vzduch a česnek i sůl se s ním dokonale spojí. Výsledná chuť pak bude vynikající. Česnek je jen nutné dokonale rozetřít a sůl do masa pořádně vmasírovat. Spojení bude ideální.

Maso ve vakuuMaso naložené ve vakuu: Foto Radek Štěpán

Nezkazí se

Další obří přednost nakládání masa do vakua. Když se vám nepodaří maso pravidelně v klasickém láku obracet, případně jej pak využít na uzení včas, máte problém. Lák se může také v důsledku nepříznivé teploty zkazit. Vy si pak zaděláváte na velmi nepříjemné obtíže. Při nakládání masa do vakua se tato situace nestane. Díky tomu, že k masu nemá přístup vzduch, nedojde k jeho zkažení.

Vyuzené maso ve vakuu připravené do ledniceVyuzené maso ve vakuu: Náhledové foto Radek Štěpán

Jak naložit maso do vakua

Nakládání masa do vakua není nijak výrazně složité. Když takto maso nakládáme, jednoduše pouze rozetřeme česnek a přichystáme si sůl. Maso v česneku a soli dokonale obalíme. U česneku se udává množství 30 gramů na 1 kg masa, nicméně i toto řešíme od oka a nikdy se nestalo, že by maso nebylo dobře ochucené. Maso necháváme ve vakuu v lednici zhruba 4 týdny. Pokud bychom používali rychlosůl, stačí poloviční doba. Klasika je ale klasika. Po této době se maso jen vytáhne z vakua, omyje a může do udírny. Výsledek je perfektní. Navíc vyuzené maso můžeme znovu zavakuovat.

Zdroje info: Autor, https://naturhelp.cz/uzeni-jak-nalozit-maso-do-vakua-metodou-sous-vide-videonavod/

Maso naložené ve vakuu: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.