Ošlejch

Sibiřská cibule zajistí vitamíny ze zahrady i zimě

Máte rádi cibulovou nať? Pokud ano, rozhodně ji můžete mít na talíři klidně i celoročně. Ne, není nutné nakupovat mladou cibuli v supermarketu. Stačí si vypěstovat tu poschoďovou. Přesně tak se nazývá sibiřská cibule, která se stane především v zimě vynikajícím zdrojem vitamínů a dalších lidskému organismu prospěšných látek. V toto článku vám proto tuto zajímavou plodinu představíme mnohem podrobněji.

Spousta názvů pro jednu jedinou rostlinu

Možná jste se s poschoďovou cibulí již setkali. Pravděpodobně ale v poněkud jiném označení. Lidově je totiž pojmenována různě. Jedná se především o označení, jako jsou:

 • cibule egyptská,
 • cibule sibiřská,
 • česnekocibule,
 • cibule zimní, ošlejch,
 • sečka.

Je jedno, o jaký termín jde. Slovo ošlejch bývá ale také používáno v souvislosti s pojmenováním pažitky, případně i póru. Co se týká odborného názvu, ten zní allium proliferum.

Sibiřská cibule

Výjimečnost poschoďové cibule

Charakteristická je samozřejmě nezvyklou podobou růstu, kdy z cibulek vznikajíc dlouhé natě, na jejichž konci opět najdeme pacibulky schopné se okamžitě zakořenit. Vynikající je především pro mrazuvzdornost. Pěstovat se tedy dá klidně i v zimě a také v horských oblastech v průběhu roku. Nať se fakticky objeví velmi brzy na jaře. Na zahradě najdete touto dobou ještě stopy po sněhu. Sklízet ji lze klidně i čtyřikrát ročně. Pokud máte rádi nať, odstraňte stvol a vzdejte se nových pacibulek.

Co udělat pro růst poschoďové cibule?

Stanoviště by mělo být orientováno tak, aby na něm byl dostatek vláhy. Optimální je lehký půdní podklad, který je dostatečně propustný. Optimálním hnojením je kompost. Na chlévskou mrvu zapomeňte. Vysazuje se v červenci a srpnu pro sklizeň na počátku zimy a také v březnu a dubnu pro časnou letní sklizeň. Rostliny na jednom stanovišti zůstávají cca 5 let.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

6 komentářů

 1. Chýlová Jiřina Odpovědět

  Dobrý den,nevíte prosím kde se dá sehnat semena seriny a cibule zimní ?? děkuji Chýlová

 2. Irena Svobodová Odpovědět

  Dobrý den.Prosím o sdělení,kde by se daly sehnat pacibulky cibule sibiřské.Děkuji Svobodová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *