Beraní rohy: Pálivosti je jen tak nezbavíte

Kozí rohy

Mezi velmi oblíbené papričky pěstované na mnohých zahradách patří bezesporu beraní rohy. Často jsou označovány také jako kozí rohy. Fakticky je to úplně jedno. Jde o papričky mající celkem silnou stěnu a také solidní délku. Kroutit se dokážou velmi solidně, v čemž mnohdy faktické kozí nebo beraní rohy dokonce překonávají. Poměrně důležitou roli u nich hraje pálivost. Na rozdíl od feferonek nebo papriček habanero a některých jiných nemusí pokaždé pálit…

Za vším je samozřejmě kapsaicin

Pálivost je pochopitelně způsobena přítomností kapsaicinu. Jedná se o alkaloid, k jehož izolaci v čisté formě došlo v roce 1989. Kapsaicin ve správné míře dokáže podpořit zažívání a prokrvit sliznice. Umí dokonce čistit krev a sníží hladinu cholesterolu v ní. Podle vědců stojí i za snížením množství srdečních chorob u jižanských národů. Zmírňuje artritidu a podle mnohých dokonce bojuje proti zhoubnému bujení. Možná i tyto skutečnosti za nějaké to pálení stojí.

Kozí rohy

Záleží na odrůdě

Pálivosti samozřejmě efektivně zamezíte výběrem správné odrůdy. Na trhu jich existuje několik a mnohé jsou takřka nepálivé. Výborný je středně pálivý Pálivec, jehož plody jsou na řezu hezky kulaté. Jinak lze sehnat i Ohnivce, ten se vyznačuje vyšší pálivostí. Plody jsou velmi podobné. Zpočátku zelené, později červenají.

Kozí rohy

Pálivosti se kompletně zbavit nelze

Jestliže budete chtít kozí rohy zavařovat, pak samozřejmě potřebujete vědět, jestli jsou pálivé, či nikoliv. Nemáte-li ověřenou odrůdu, budete nucení kozí rohy vyzkoušet. Budou-li pálivé, můžete je zkusit kompletně vykuchat. Jinými slovy, odstraníte jádřince a síťovinu, na které jsou semínka uchycená. Pálivost do jisté míry snížíte. Že by ale zmizela úplně, se říct určitě nedá. Jinak můžete ještě zkusit spařit papričky horkou vodou. I tak můžou trochu pálivosti ztratit.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.