Jak zpracovat bedlu vysokou

Řízky z bedel

Bedla vysoká se řadí mezi nejoblíbenější houby. Přehlédnout ji v lese je fakticky nemožné. Vždyť má třeň vysoký až 35 cm a klobouk bedly může mít průměr klidně i 25 cm. Pokud se v lese setkáte s těmito velkými deštníky, určitě budete mít příjemný pocit. Ten se navíc znásobí v momentu, kdy si budete na bedle pochutnávat. Jak ale takovou bedlu vysokou upravit? Existuje hned několik způsobů. Na ty nejznámější se podíváme a samozřejmě nabídneme i video přípravy skvělých řízků z bedel.    

Bedly na másle a kmíně jako klasika

Jestliže chcete výsledek s minimem práce, pak si připravte bedly na másle s kmínem. Opravdu nic složitého. Stačí houby dokonale očistit a nakrájet na menší kousky. Poté si rozpálíte pánev a rozpustíte na ní máslo. Pak už přijdou bedly, jež osolíte a posypete kmínem. Po chvilce pak opakujete to samé po obrácení bedel na druhou stranu. Počítat byste měli s tím, že bedly dost másla nasáknou, nicméně chuťově budou naprosto vynikající, tím si můžete být jistí. Výborné jsou také ryzce na másle s kmínem.  

Bedla vysoká: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Multifunkční využití bedel

Bedly se bezesporu hodí také do polévek. Výborné jsou ale i ve směsi s dalšími houbami. Bez problémů je lze zamrazit, případně nakládat. Výborné jsou pro nakládání především uzavřené klobouky. A co takové škvarky z bedel? Také stojí za to. K sušení se bedly moc nehodí, jelikož se pak dost rozpadají. Spíše se z nich vyrábí houbové koření. Pro jeho výrobu se využívá i jinak opomíjená třeň.

Řízky z bedel

Řízky z bedel: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Řízky z bedel jsou nejlepší

Jednoznačně. Dát si takový bedlový řízek patří mezi skvělé gastronomické zážitky. Obalení bedel probíhá stejně jako u klasického řízku. Klasický trojobal. Bedla se obalí v mouce, poté v osoleném rozšlehaném vejci a strouhance. Poté se smaží na rozpálené pánvi s olejem. Po usmažení je dobré ještě bedlu položit do ubrousku a zbavit přebytečného tuku. nasaje ho skutečně hodně. bedly jsme smažili také, můžete se sami podívat a třeba i inspirovat.

Řízky z bedel: Zdroj videa YouTube kanál Radka Štěpána 

Řízky z bedel: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.