Atraktivní kulovitý javor a jeho pěstování

Kulovité javory – vídáváme je často v městských výsadbách a parcích a marně přemýšlíme nad tím, jak často je musí zahradníci stříhat, aby si stále zachovaly svůj jedinečným půvabný tvar. Odpověď zní – skoro vůbec. Máte totiž čest se zvláštním kultivarem. Jde o Acer platanoides ‚Globosum‘ alias vyšlechtěný javor mléč.

Je oblíbený zejména díky vysoké odolnosti vůči znečištění životního prostředí a nenáročnosti na půdu. Ačkoli roste nejlépe v humusovité a úrodné zemině, horší podmínky ho pouze lehce zbrzdí.

Měli byste vědět: za příznivých podmínek, tzn. na opravdu úrodných půdách, může Acer platanoides ‚Globosum‘ dorůst až 6 metrů výšky.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kam sférický javor mléč ‚Globosum‘ zasadit

Vyžaduje polostín nebo stín, prudké slunce toleruje jen velmi špatně. Skvěle se hodí pro oživení nejrůznějších rohů a zahradních zákoutí. Sucho toleruje poměrně dobře, takže zálivku vyžaduje jen v prvních letech a to pouze během extrémně suchého období. Později je v tomto směru již zcela soběstačný.

Co do péče má kulovitý javor poměrně velkou výhodu. Nepotřebuje totiž tvarovací řez. Svůj tvar si udržuje spontánně a přirůstá po celý rok pravidelně a kompaktně. Řez je tak možné omezit pouze na odstranění uschlých nebo zlomených částí.

Čím vás tento javor ještě potěší?

Poměrně brzy na jaře se na ještě téměř bezlistých větvích javorů objevují menší žluté květy, které svou specifickou vůní lákají tisíce včel. Na podzim se pak i obyčejný javor mléč zbarví do žlutooranžové, což vypadá také velmi dekorativně. A což teprve, pokud si pořídíte některý z vyšlechtěných červených javorů!

Možnosti na našem trhu jsou stále větší. Vzhledem k odolnosti stromků se nemusíte bát ani zaslání poštou nebo zásilkovými službami. A i za trochu péče se vám javor mléč ‚Globosum‘ odmění nevšedním vzhledem a tvarem. Tak proč ho nevyzkoušet? Jako uvítací rostlina v předzahrádkách nebo u vstupu do domu bude ideální.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)