Kokoška na pohmožděniny i jako součást salátů

Považujeme ji za plevel, ovšem může nám být i užitečná. Kokoška pastuší tobolka (Capsella bursa-pastoris) pochází původně ze Středomoří, ale dnes ji u nás najdeme prakticky všude. Líbí se jí na rumištích, úhorech, v polích samozřejmě i na záhonech.

Líbí se jí jak na slunci, tak i v polostínu a na vláhu v půdě také není nijak náročná. V zemi nedrží nijak pevně, takže nemá pověst tak úporného nežádoucího návštěvníka, jako mnohé jiné plevely. I tak by ji však byla škoda jen tak hodit na kompost.

Dopřejte si kokošku v mnoha podobách

Poznáte ji podle nízké růžice listů a bíle kvetoucího stvolu o výšce 20 až 50 centimetrů. Zaujmou vás i kopinaté lístky, které se na stvolu doslova ježí. Je-li teplo, setkáte se s kvetoucí natí po celý rok. Jejím plodem jsou šešulky, jež se mohou rovněž chlubit srdcovitým tvarem. Kokošku lze sbírat po celou dobu květu.

Asi nejznámější je její použití jako obkladu na pohmožděniny. Budete potřebovat dvě hrsti čerstvé natě, které spaříte horkou vodou. Poté zabalte do utěrky a položte na postižené místo. Nechte na místě 15-20 minut a podle potřeby opakujte.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Použití kokošky do salátu? Ano, ale…

Kokoška je oblíbená také díky své štiplavé chuti, která mnohým připomíná hořčici. Obsahuje také mnoho cenných vitamínů a minerálů – A, B, C, E a K, stejně jako vápník, draslík, třísloviny apod. Zastavuje vnitřní i vnější krvácení, přispívá ke správné činnosti jater, ledvin a sleziny a působí i na vysoký krevní tlak.

Ovšem při dlouhodobém užívání se zvyšuje její toxicita a můžete si naopak uškodit. Pár snítek v salátu nevadí, dlouhodobá kůra by už mohla. Proto ji vždy předem konzultuje se zkušeným bylinkářem, případně o ní informujte svého lékaře. Obvykle se používá jedna lžička čerstvé natě, přelitá šálkem horké vody a to 2x denně. Užívejte dva týdny, poté si dopřejte stejně dlouhou pauzu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)