Zpracování ostružin: Následující způsoby se osvědčují nejvíce

Ostružiny

Úroda ostružin je i letos velmi solidní, a tak není od věci je nějakým způsobem vhodně uchovat. Sníst veškeré plody kompletně ze všech keřů, jež máte na zahradě, by bylo zřejmě nad lidské síly. To ostatně platí i o ostružinách lesních. Přesto je ale zpracování syrových plodů ideální. Hodí se totiž třeba jen tak na ozdobu pohárů, ale i při výrobě želé, případně skvělého smoothie. Zapomenout přitom nelze ani na ovocné saláty a moučníky. My se ovšem podíváme spíše na zpracování ostatní.

Tepelné zpracování v několika podobách

Z ostružin se tradičně připravují vynikající nápoje, a to hlavně sirupy a likéry. Jinak se ostružiny i kompotují. Výbornou volbu představují ostružiny třeba v džemu ve spojení s jablky. Barva džemu se tak mění a do velké míry oživuje. Není problém ostružiny také zkombinovat s černým bezem. Tady se barevně budete docela shodovat.

Dort s ostružinami

Dortík s ostružinami: Foto Pixabay

Sušené plody v několika podobách

Výbornou volbou je bezesporu sušení ostružin. Kvůli vysušení sice dochází do značné míry ke ztrátě vitamínu C, nicméně antioxidační účinky mající flavonoidy obsažené v ostružinách určitě zůstanou. Ostružiny lze sušit jako jednotlivé plody, nicméně zajímavou variací je sušení ostružinových placek. Rozetře se rozmixovaná směs ostružin, která se pak suší 6 až 12 hodin při teplotě pohybující se okolo 50 až 55 °C. Výsledná placka bude suchá a nebude se nijak lepit.

Smoothie

Ostružinový shake: Foto Pixabay

Klasické mražení a sušení mrazem

Ostružiny lze samozřejmě mrazit, a to klasicky v mrazáku při teplotách hluboko pod bodem mrazu. Optimální je ostružiny rozložit na nějaký velký talíř či tác a zmrazit. Až poté by měly být nasypány do sáčku a vloženy opět do mrazu. Jen tak se totiž neslepí k sobě a nevzniknou útvary, jež z nich mít jistě nechcete. Jinak se ostružiny zpracovávají i sušením mrazem, takzvanou lyofilizací. V domácím prostředí ale nic takového reálně nebude. Jinak je zajímavé také ostružinové čatní.

Ostružiny: Foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.