Ostružinové čatní: na grilovací party jako dělané

Ostružiny

Čatní je původem z indické kuchyně. Jedná se o zavařeninu, kterou tvoří ovoce, zelenina, koření, ocet a cukr (případně i bylinky). Připravit si je můžete z různých druhů ovoce i zeleniny. Velice častou přísadu tvoří zejména cibule. Jakékoli sezónní ovoce je možné využít tímto způsobem a podávat ho po celý rok. Kromě ostružinového čatní můžete narazit také na rajčatové, mangové, mátové, pomerančové nebo dokonce arašídové čatní.

K čemu se čatní podává?

V Indii se čatní podává naprosto ke všemu podobným způsobem, jako když děti jedí kečup. Dají si ho na těstoviny, vajíčka, chleba s máslem a podobně. Čatní se tedy dá jíst k jakémukoli pokrmu. V Indii ho jedí k rýži, různým druhům tamějšího chleba nebo třeba ke kari. U nás si ho nejčastěji vychutnáme k sýrům, včetně těch grilovaných, k pečenému nebo grilovanému masu, rybách i klobáskům. Čatní si můžete vyrobit velmi pikantní, takže zapomeňte na to, že je to marmeláda. Oblíbí si jej ženy i muži.

Ostružiny

Foto: Pixabay

Ostružiny pro vaše zdraví

Ostružiny jsou úžasným ovocem, které může ovlivnit vaše celkové zdraví. Tak například jsou zdrojem vitamínu C, což je velmi silný antioxidant. Pomáhá odstraňovat potenciálně škodlivé toxiny z těla. Kromě toho je vitamín C důležitý pro předcházení některých onemocnění, regeneraci pokožky či absorpci železa. Díky velkému množství vlákniny mohou ostružiny pomoci dosáhnout lepší funkce trávicí soustavy, jako je například správné vyprazdňování, delší pocit sytosti, či vyživovat prospěšné bakterie ve střevech. Ostružiny obsahují také poměrně dost vitamínu K, který je zodpovědný zejména za srážlivost krve.

Ostružinové čatní

Receptů je spousta, do těch základních můžete přidávat to, co vám chutná. Pro ostřejší čatní třeba chilli papričky nebo chilli koření, nahrubo drcený pepř a podobně. Sladit můžete cukrem nebo třeba medem. Přidat můžete různé druhy bylinek, jako je třeba tymián, meduňka, máta nebo rozmarýn. Hodí se také koření, jako je hřebíček, badyán nebo třeba skořice. Zde je recept na základní čatní, které je univerzální (je určeno pro každého). Budete potřebovat tyto ingredience:

  • 500 g ostružin,
  • 140 g červené cibule, nakrájené na tenké proužky,
  • 140 g třtinového cukru,
  • 3 lžíce nasekaného čerstvého zázvoru,
  • 2 lžíce dijonské hořčice,
  • 150 ml bílého vinného octa,
  • sůl a pepř.

Smíchejte všechny ingredience až na ocet, sůl a pepř. Přiveďte je k varu a následne osolte a opepřete podle chuti. Poté zalijte octem a povařte asi 10 minut. Plňte čisté skleničky, zavíčkujte je a otočte dnem vzhůru. Po vychlazení můžete ihned podávat.

Zdroj:

https://www.masterclass.com/articles/what-is-chutney-and-6-easy-chutney-recipes#how-to-make-chutney-in-a-pressure-cooker

https://www.bbcgoodfood.com/recipes/spicy-blackberry-chutney

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!