Sršeň obecná

V žihadlu sršně je méně jedu než ve včelím

Sršeň obecná, hmyz, který v člověku odedávna vyvolává poměrně velký strach. Sršně nahánějí hrůzu především kvůli svým větším rozměrům. Za zbytečný strach a paniku ale mohou také některé pověry hovořící o tom, že jejich žihadla jsou neskutečně jedovatá. Dokonce se tradují pověry, na nichž je pramálo pravdy. Typický je mýtus hovořící o tom, že 7 sršních žihadel zabije koně a 3 člověka. Nesmysl. Ostatně jako spousta dalších…

Vosa i včela jsou nebezpečnější

Žihadlo sršně obsahuje mnoho násobně méně jedu než žihadlo vosy či včely. Taková včela, která je hodně pracovitá, obsahuje až 50× více jedu než sršeň. Pokud vás Vespa crabro, tedy sršeň obecná píchne, pak rozhodně nebudete mít žádné velké problémy za předpokladu, že nejste alergičtí. K usmrcení člověka by bylo zapotřebí až několik tisícovek žihadel sršně. Sršeň je mírumilovná. Na rozdíl od vos dokážou respektovat sobě rovného a nejdou do nějakého píchnutí po hlavě. Tím ale rozhodně neříkáme, že bychom měli sršně nějak rušit, třást jim s hnízdem a podobně.

Sršeň obecná

Sršní kolonie

Jakýmsi hlavním organizátorem sršních kolonií jsou matky. Právě s královnou se lze setkat zhruba od poloviny dubna. Je to ona, kdo začne budovat celé sršní impérium. Kusadly strouhá kousíčky dřeva, jež pak slepuje slinami. Vzniknou tak první buňky, do nichž následně klade vajíčka. Hnízda staví od shora dolů. Prví potomky vychovává sama, na další už má své chůvy – dělnice. Mimochodem každá z dělnic dokáže denně zlikvidovat až 5 much. Dělnic bývá klidně i několik stovek. Jediný, kdo ale přežije zimu, je opět královna. Na podzim sršní kolonie zanikají.

Sršní hnízdo

Nepanikařte, jen tak vás nepíchne

Sršeň potřebuje čas. Když už na člověka sedne, jen jej zkoumá, není pro ni zajímavý. Pokud nebudete máchat rukama a dráždit ji, nic vám neudělá. Jinak je sršeň relativně inteligentní a zkoumá veškerou potenciální potravu. V půllitru piva se jen tak neutopí, proč by to dělala? Jinak se živí především mouchami a sladkou šťávou.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

4 komentáře

 1. Lakatinka Odpovědět

  Každopádne by se měli lidé trošku obávat a to sršně dotáhnuté s Asie, předpokládá se, že pokud se bude nadále oteplovat do pár let jsou i tady a to už taková sranda opravdu nebude

  1. Vespa crabro Odpovědět

   Nebude to zas tak špatné, její bodnutí je podobně slabé jako sršně obecné. Jen je agresivnější a má početnější kolonie. Ohrozí nás spíše nepřímo, protože dovede pořádně poničit ekosystém nejen lovem včel, ale také hubením jiného hmyzu, který není na intenzivní predaci připraven.

 2. Vespa crabro Odpovědět

  Krásný článek, jen ty chyby:D Vespa crabro, nikoliv Vespa gabro. Kromě toho, sršeň NEMÁ méně jedu než vosa či včela, naopak o dost více. Její jed je ale slabší, proto není tak nebezpečná. Uvádí se, že sršní bodnutí je 5 – 50x méně jedovaté než včelí. Také nevím, co myslíte tím, že „narozdíl od vosy má respekt k sobě rovnému“. V tom máte pravdu, ale nikdy jsem si nevšiml, že by vosy k lidem respekt neměly. Sice otravují, ale právě ty otravné vosy je hrozně těžké podráždit (zkoušel jsem to a vypadá to, že vydráždit takové vosy jde jen přimáčknutím). Kolikrát jsem byl i přímo u vosího hnízda a vosy byly naprosto v pohodě, stejně jako sršně. Sršně mám rád, ale nelíbí se mi, jak mnoho lidí používá to „narozdíl od vos“, protože mi vosy nepřipadají nebezpečnější (i když otravnější jsou).
  Královně se vědecky často říká matka (u včel, ale u vos je to podobné), a to proto, že název „královna“ je zavádějící. Její rolí je kladení vajíček, a na rozhodnutí o budoucnosti hnízda se moc nepodílí.
  Sršně používají žihadlo proti člověku jen u hnízda a při přimáčknutí, v jiných případech jen výjimečně… pokud vůbec. Mívali jsme hned vedle jídelního stolu na zahradě sršní krmítko, které navštěvovalo asi dvacet sršní. Měli jsme tam každý den oběd a ony nás tam otravovaly, protože byly ochočené (krmil jsem je na ruce a ony se naučily na lidi naletovat). Kolikrát jsme je odháněli a nic se nestalo. To nemluvím o tom, že jsem měl sršní krmítka v letech 2017-2020 a často jsem dělal prudké pohyby. Stejně mě nikdy mimo hnízdo nebodly (jedna mě bodla letos u hnízda, byla to nutná obrana).
  Královna žije pouze jeden rok – na podzim se vylíhne v rozvinuté sršní kolonii (líhne se jich několik desítek), spáří se, přezimuje, na jaře založí hnízdo a na podzim zestárne a uhyne – většinou ji dělnice vyhodí z hnízda nebo zabijí. Váš popis vyznívá tak, že královna vybuduje každý rok na jaře hnízdo, na podzim odletí přezimovat a další rok se to opakuje, což by ani nedávalo smysl.

 3. Aster Odpovědět

  Chvála bohu za lidi, jako jste vy – lépe bych to nenapsala.
  Naše sršeň se chová přesně tak – jen lidé mají nějak zakódováno, že je to děsný predátor, před kterým je třeba zdrhat a řvát – no, co dělat. Mě štvou jen tím, že mi žerou jablka – nedivím se jim, mně taky chutnají. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *