V žihadlu sršně je méně jedu než ve včelím

Sršeň obecná

Sršeň obecná, hmyz, který v člověku odedávna vyvolává poměrně velký strach. Sršně nahánějí hrůzu především kvůli svým větším rozměrům. Za zbytečný strach a paniku ale mohou také některé pověry hovořící o tom, že jejich žihadla jsou neskutečně jedovatá. Dokonce se tradují pověry, na nichž je pramálo pravdy. Typický je mýtus hovořící o tom, že 7 sršních žihadel zabije koně a 3 člověka. Nesmysl. Ostatně jako spousta dalších…

Vosa i včela jsou nebezpečnější

Žihadlo sršně obsahuje mnoho násobně méně jedu než žihadlo vosy či včely. Taková včela, která je hodně pracovitá, obsahuje až 50× více jedu než sršeň. Pokud vás Vespa crabro, tedy sršeň obecná píchne, pak rozhodně nebudete mít žádné velké problémy za předpokladu, že nejste alergičtí. K usmrcení člověka by bylo zapotřebí až několik tisícovek žihadel sršně. Sršeň je mírumilovná. Na rozdíl od vos dokážou respektovat sobě rovného a nejdou do nějakého píchnutí po hlavě. Tím ale rozhodně neříkáme, že bychom měli sršně nějak rušit, třást jim s hnízdem a podobně.

Sršeň obecnáSršni: Foto Pixabay

Sršní kolonie

Jakýmsi hlavním organizátorem sršních kolonií jsou matky. Právě s královnou se lze setkat zhruba od poloviny dubna. Je to ona, kdo začne budovat celé sršní impérium. Kusadly strouhá kousíčky dřeva, jež pak slepuje slinami. Vzniknou tak první buňky, do nichž následně klade vajíčka. Hnízda staví od shora dolů. Prví potomky vychovává sama, na další už má své chůvy – dělnice. Mimochodem každá z dělnic dokáže denně zlikvidovat až 5 much. Dělnic bývá klidně i několik stovek. Jediný, kdo ale přežije zimu, je opět královna. Na podzim sršní kolonie zanikají.

Sršní hnízdo

Sršní hnízdo: Foto Pixabay

Nepanikařte, jen tak vás nepíchne

Sršeň potřebuje čas. Když už na člověka sedne, jen jej zkoumá, není pro ni zajímavý. Pokud nebudete máchat rukama a dráždit ji, nic vám neudělá. Jinak je sršeň relativně inteligentní a zkoumá veškerou potenciální potravu. V půllitru piva se jen tak neutopí, proč by to dělala? Jinak se živí především mouchami a sladkou šťávou.

Sršeň: Foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.