Zelenina

Zdražení zeleniny: U těchto druhů se projevilo nejvíce

Zdá se vám zelenina v obchodech poněkud dražší, než tomu bylo v minulosti? Možná namítnete, že si všechno raději vypěstujete, nicméně jen málokdo má kapacity na to, aby byl z tohoto pohledu soběstačný. Ke zdražení skutečně došlo a na vině není jen inflace, která se vyšplhala na 4,1 %. My se podíváme mnohem přesněji na data Českého statistického úřadu, který vydal statistiky týkající se ročního zdražení některých druhů zeleniny a také dalších potravin. Která zelenina to tedy odnesla nejvíce? V potaz budeme brát rozdíl cen od července 2018 do července 2019.

První místo pro cibuli

V soutěži o nejvyšší změnu cenu zvítězila cibule. Zatímco za kilogram v loňském roce jsme zaplatili v průměru 15, 40 Kč, letos už to bylo 32, 52 Kč. Vyjádřeno procenty, jedná se o 111 %. Cibule je ovšem základem takřka každého vaření a šetřit s ní by byl nesmysl. Bavíme se samozřejmě o klasické žluté cibuli. Červená a bílá jsou mnohem dražší.

Stříbro pro květák

Dali byste si skvělý smažený květák? Jasně, proč ne? Jen si za něj opět trochu připlatíte. Jeden kus této zeleniny vyšel vloni na 24,28 Kč, letos už stojí 41,14 Kč. Nezbude než čekat na nějaká cenová zvýhodnění a akce. 69% navýšení ceny je opravdu solidní.

Třetí jsou brambory

V konzumaci brambor jsme opravnými přeborníky. Vařené brambory, hranolky, americké brambory a jiné úpravy stojí za to. V červenci minulého roku jsme za kilogram brambor dali 14, 22 Kč, letos už 22,60 Kč. Cena se zvýšila o 59 %.    

Papriky

A co další zelenina?

Zdražení se samozřejmě týká i dalších druhů zeleniny, jen namátkou vybíráme třeba celer, kde se cena za kg zvýšila z 22,13 na 35,05 Kč, bílé zelí, u něhož činí zdražení 55 %. Za červený vodní meloun dáme nyní 17,19 Kč, zatímco minulý rok to bylo 11,76 Kč. O 40 % zdražily i salátové okurky a o 33 % papriky.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *