Jak správně řezat oleandry? Ne vždy je to nutné

Jestliže tyto krasavce už nějaký ten pátek pěstujete, nejspíš vás nepřekvapí fakt, že vykvétají výhradně na novém dřevě. Příliš velká rozšafnost se zahradnickými nůžkami by vás tedy mohla připravit o kompletní násadu květů na příští rok.

Dobře rostlé oleandry, kterým dopřáváme pravidelné přesazování (v prvních 2-5 letech každou sezónu), se zpravidla bez řezu úplně obejdou. Pokud jste je ovšem dobře zapěstovali. Ale co dělat, když nám přece jen přerostou tak trochu přes hlavu?

V prvních třech letech života je správný řez nejdůležitějších

Vždy se zajímejte o to, jak staré sazenice domů pořizujete. Kočírujete-li je totiž důkladně řezem v prvních třech letech života, později si můžete ušetřit mnoho starostí. Všeobecně platí, že nově koupené stromky stříháme velmi výrazně – stačí ponechat jen poslední jeden nebo dva přesleny listů na větvích (místo, odkud vyrůstají 3-4 listy naráz). Kvetení tím sice prakticky vyloučíme, o to lépe však oleandr poroste a pokvete v následujících letech.

Stačí odstraňovat stará květenstvích

Dobře zapěstovaný oleandr řez nepotřebuje. Spokojí se jen s odstraňováním starých květů, což mimochodem stimuluje tvorbu nových. Opravdu není třeba stříhat hluboko.

Když to přece jenom jinak nejde

A co když už máte na terase velké rostliny, které by se vám bez radikálního zásahu zkrátka nevešly do sklepa? Není třeba zoufat. Vyberte si k řezu konec léta a postupujte tak, aby na větvích zůstaly vždy minimálně dva až tři přesleny. Jde o místo, odkud rychle vyrůstají nové výhony, jež příští rok vykvetou. Nemusíte stříhat všechny větve, zaměřte se jen na ty nejstarší.

A je-li třeba opravdu radikální řez, třeba kvůli tvarování, opět se můžete spokojit jen s jedním přeslenem na větev. Počítejte však s tím, že v následujícím roce bude násada květů minimální.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)