Zázrak jménem chia semínka: Jak vybrat správná

Chia semínka

Znáte šalvěj hispánskou? Možná ani ne, nicméně chia semínka vám jistě v paměti utkvěla. Není divu, jelikož si v poslední době našla velkou oblibu u spousty konzumentů z celého světa. Příčinou tohoto boomu je pochopitelně především jejich nutriční složení. My se v následujících řádcích podíváme podrobněji na to, co vlastně chia semínka obsahují a podle jakých aspektů je vybírat, abyste sehnali kvalitní.

Skvělé nutriční hodnoty

V první řadě je v souvislosti s chia semínky zapotřebí zmínit vysoké procento omega-3 polynenasycených mastných kyselin. Obsahují také bílkoviny. Spousta sacharidů obsažených v chia semínkách je obsažena v nestravitelné vláknině. Jen pro představu si vezmeme celkem 100 g chia semínek. Obsahují konkrétně:

  • 22 g omega-3 mastných kyselin,
  • 34 g vlákniny,
  • 20 g bílkovin.

Podle evropských předpisů by měl konzument sníst denně maximálně 15 g chia semínek. Přímo v oleji chia semínka je totiž obsažena i omega-3 polynenasycená kyselina alfa-linolenová, kterou lidské tělo hůře využije.

Barva chia semínek

Barvou chia semínek se nenechejte zmást. Na celkové složení má totiž prakticky nulový vliv. Semínka mohou být bílá, případně hnědá, nebo také mohou mít některé odstíny mezi těmito barvami. Jinak veškeré hodnoty musíte najít v tabulkách výživových hodnot.

Zemí původu bývá několik

Šalvěj hispánská se aktuálně pěstuje v mnohých zemích. Nejčastěji jde o státy Jižní a Střední Ameriky. Domovinou se pro tuto rostlinu stala aktuálně také vzdálená země protinožců Austrálie.

Chia semínka

Optimální v bio kvalitě

Pomocníkem při výběru chia semínek může být bio označení. Logo s tradičním lístkem je znamení, že se jedná o výrobek v biokvalitě. Nemusí nutně pocházet ze zemí Evropské unie.

Skladování chia semínek

Důležité je také skladování chia semínek. Obsahují poměrně hodně polynenasycených mastných kyselin, a tak mohou velmi rychle podléhat zkáze v podobě žluknutí. Skladovat se musí chladu bez přístupu slunečního záření.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.