Využijte banánové slupky v zahradě!

Banánové slupky

Pokud kompostujete, pak už zřejmě své banánové slupky používáte do kompostu. Existuje však řada jiných způsobů, jakými můžete využít banánové slupky v zahradě. Banánové slupky se využívají jako přírodní hnojivo, přirozený odpuzovač škůdců a několik dalších způsobů, které vám představíme ve článku níže.

Vytvořte si vlastní organické hnojivo

Organické hnojivo vytvořené z banánových slupek je plné draslíku, fosforu a dusíku. Pro jeho přípravu stačí smíchat 1,75 l vody a jednu banánovou slupku, kterou nakrájíte nadrobno. Nechte týden v lednici a můžete začít používat jako zálivku na rostliny.

Slupky, které byly namočeny, můžete vysušit a poté rozemlet na prášek. Tento prášek poté použijte v půdě kolem květin jako výživu a také pro určitou míru kontroly škůdců.

Odstraňování škůdců

Zapracováním banánových slupek do půdy kolem rostlin získáte nejen výživu pro své rostliny, ale můžete odradit mšice a další škůdce.

Přidejte slupky do kompostu

Celé, nasekané, namočené či jinak upravené banánové slupky je dobré přidat také do kompostu. Pokud použijete celou slupku, je dobré pravidelně kontrolovat, zda nepřitahuje do vaší zahrady větší škůdce, kteří by si na ní chtěli pochutnat. Pro rychlejší rozložení se vyplatí banánovou slupku nasekat nadrobno.

Banánové slupkyUpravte svou půdu

Kompost s banánovými slupkami můžete přidat na podzim rovnou do půdy k rostlinám. Dejte kompost vždy pod mulč, protože když se slupky rozkládají, přitahují hmyz, červy a mikroby, kteří budou v zimě tvrdě pracovat, což zlepší kvalitu vaší půdy.

Využívejte banánové slupky!

Pokud chcete zpracovat banánové slupky až v okamžiku, kdy jich budete mít více, můžete je ukládat do sáčku do mrazáku. Tímto způsobem budete mít vždy dostatek banánového hnojiva tehdy, kdy ho bude na zahradě zapotřebí. Teď už skutečně nemáte důvod vyhazovat banánové slupky. Tím se zmenší váš celkový odpad.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.