Závojenka podtrnka

Závojenka podtrnka už roste: Jak si ji nesplést se závojenkou olovovou

Jaro je v plném proudu a s ním se už pořádně rozjely i některé houby. Na smrže, kačenky a podobné houby už jsme si zvykli. Začaly růst mnohem dříve. Nyní začíná čirůvka májovka a roste také závojenka podtrnka. Právě na tuto houbu se vydávají mnozí houbaři, kteří se už nemohou dočkat její specifické podoby a do jisté míry i chuti. Aktuálně mnohde roste a setkat se s ní bude možné až do června. Jak ji poznat a nesplést si ji s jedovatou závojenkou olovovou?

Nikdy nežloutnoucí lupeny

Pokud se s touto houbou setkáte, pak by měla mít klobouk o průměru od 30 do 120 mm. Mladší plodnice jsou typicky kuželovité, starší klenuté až ploché. Charakteristické jsou hrbolem ve středu, který bývá tupý až mírně zvlněný. Barva klobouku je bělavá až našedlá. Za sucha se leskne, jinak bývá lepkavý. Okraje mohou být rozpukané. Hodně důležité jsou při poznávání houby lupeny mající bílou a později narůžovělou barvu. nikdy nejsou žluté. Dužina má bílou barvu.

Závojenka podtrnka

Závojenka podtrnka: Foto Jerzy Opioła https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Entoloma_clypeatum_a1_(2).JPG

Sbírají se jen v sadu nebo na louce

Se závojenkou podtrnkou se setkáme tradičně v sadech, případně na loukách. Podívat se po ní můžete i v parcích a zahradách. Rozhodně na ni nechoďte do lesa. Jednat tady neroste a jednak byst si ji mohli splést právě se závojenkou olovovou, jež roste právě v lese a nikoli na zahradách a v sadech.

Závijenka olovová

Závojenka olovová: Foto Archenzo: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Entoloma_Sinuatum_1.JPG

Nebezpečná závojenka olovová

Jak již bylo napsáno výše, roste v teplejších listnatých lesích a má ráda vápenitou půdu. Tradičně se nachází pod duby od května až do září. roste tedy nepochybně o něco později než závojenka podtrnka. V jehličnanech se s ní nesetkáte. Jinak se vyznačuje kloboukem světlého odstínu, který je někdy i nažloutlý. Právě takovýto odstín mají lupeny. V mládí jsou nažloutlé, později růžoví a starší plodnice je mají načervenalé. Na okraji klobouku ale zůstanou žluté vcelku dlouho. A vůně, u větších starších plodnic je typický ředkvovitý pach.

Závojenka podtrnka: Náhledové foto Jerzy Opioła: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Entoloma_clypeatum_a1_(4).JPG 

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *