Zavařování v troubě: Jak vytvořit chutnou zavařeninu v jakémkoli druhu trouby

Zavařování hub

Zavařování v troubě: Někdy se nám stane, že máme více ovoce, zeleniny či hub, než dokážeme spotřebovat. Rádi bychom ho zavařili, ale nevlastníme zavařovací hrnec? V takovém případě využijeme troubu, tu máme doma přece všichni.

Několik zásad

K zavařování v troubě můžeme využít jakoukoli troubu, i mikrovlnnou. Pro jednu várku vybereme vždy stejně velké sklenice. Sklenice dáváme na plech naplněný asi do poloviny vodou, aby netrpěly gumičky ve víčkách. Sklenice musí stát volně, aby mezi nimi mohl proudit vzduch. Časy a teplota jsou pouze přibližné, záleží na druhu potraviny i troubě.

Druhy trub

  • Mikrovlnná trouba – Sklenice vkládáme dokola po vnějším okraji talíře (ne doprostřed). Výkon nastavíme na 700 W. Doba sterilizace se násobí počtem sklenic. 1 sklenice o obsahu asi 300 ml se bude zavařovat 3 minuty, 2 sklenice 6 minut a tak dále.
  • Klasická a plynová trouba – Zavařujeme na 170 °C 40-60 minut podle tvrdosti potravin. Po této době troubu vypneme a sklenice v ní necháme ještě 30 minut.
  • Horkovzdušná trouba – Sterilujeme na 150 °C po dobu 30-45 minut. Po vypnutí ještě 30 minut počkáme, než sklenice vyndáme.

Troubu využijeme i na vaření (nebo správně pečení) povidel. Pečená povidla jsou skvělá a navíc ušetříme čas.

Foto: Pixabay

Pečená švestková povidla

Potřebujeme

  • 2000 g vyloupaných švestek
  • 500 g cukru krupice
  • 2 lžíce octa
  • 4 lžíce rumu
  • ½ lžičky skořice

Postup:

Hluboký pekáč na buchty vyložíme dvojitým pečícím papírem. Vložíme švestky a polijeme octem. Vložíme do trouby vyhřáté na 200-250 °C a pečeme bez míchání 20-25 minut. Pak promícháme a zasypeme polovinou cukru. Pokračujeme v pečení dalších 10 minut. Opět promícháme, a přisypeme zbylý cukr. Nyní pečeme do požadované hustoty, ještě asi 5-10 minut i déle. Pak vmícháme skořici a rum a můžeme rozmixovat. Horké plníme do sklenic, které otočíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.

Zdroje info: https://www.toprecepty.cz/recept/13602-pecena-svestkova-povidla/, https://www.mora.cz/rada/jak-spravne-zavarovat/, https://recepty-jana.webnode.cz/products/zavarovani-v-mikrovlnce/

Náhledové foto: Radek Štěpán

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)