Sklízení rajčat: jak to dělat, abychom rostlině co nejméně ublížili

Sklizeň rajčat

Mohlo by se zdát, že sklízení rajčat je velmi jednoduché. Počkáte si na okamžik, kdy jsou rajčata červená a odtrhnete je. To ale není všechno. Sklízení rajčat bude záviset také na jednotlivých odrůdách rajčat. Pokud si vypracujete správný zvyk, můžete při sklizni způsobit rostlině co nejmenší újmu. Sběrem ji tak nevyčerpáte. Zde jsou základní zásady sběru rajčat.

Kdy je čas sklizně?

Rajčata dozrávají za asi dva měsíce – záviset to ale bude na odrůdě. Někdy je to dříve, jindy později. Obvykle platí, že menší rajčata (cherry rajčata) dozrávají dříve. Naopak nadprůměrně velké odrůdy budou vyžadovat déle času k dozrání. A říci, že rajčata jsou připravená ke sklizni, až zčervenají, také nelze. Různé odrůdy mohou mít různé barvy, od černé, fialové přes růžovou až k zelené (právě zelené odrůdy se nejhůře odhadují).

Rajčata

Foto: Pixabay

Už jsou zralá?

Obecně lze říci, že rajčata jsou zralá tehdy, když jsou pevná, mají lesklou slupku a rovnoměrné zbarvení (existují ovšem i žíhané odrůdy rajčat…). Pokud jsou vršky vašich rajčat zelené a tvrdé, nemusí to znamenat, že nejsou zralé. Jediný spolehlivý způsob, jak určit, že jsou rajčata zralá, je ochutnat je. Nebojte se, nezralá rajčata nejsou jedovatá (jak se kdysi věřilo), jen nejsou tak sladká. Pokud se vám podaří sklidit rajčata, která ještě nejsou zralá, můžete je zužitkovat i tak (i když jsou ještě úplně zelená).

Nechat dozrát na rostlině?

O tomto se vedou spory. Někteří tvrdí, že rajčata mají lepší chuť, pokud je ponecháme na rostlině a sklidíme je až v období, kdy dosáhli správné barvy (červené, fialové…). K tomu je zapotřebí rostlinu pravidelně kontrolovat. Druhá skupina ovšem má za to, že předčasná sklizeň zabraňuje praskání rajčat a snižuje hmotnost, kterou musí rostliny nést. Navíc tak získáte rajčata v delších rozestupech (tedy ne velké množství najednou). Mohlo by to také vést ke zvýšenému množství sklizených rajčat (když je rajče odtrženo, rostlina se může soustředit na vývoj nových plodů). Nezralá rajčata můžeme nechat dozrát na okenním parapetu či kuchyňské lince.

Jak sklízet rajčata?

Spíše než rajčata odtrhávat, se vyplatí je odstříhávat, protože tímto způsobem vzniknou na rostlině menší rány, které mohou být vstupní branou různých onemocnění. Nůžky by měly být samozřejmě čisté. Rajčata odstřihávejte tak, abyste je odstranili s co největší délkou stopky. Při odtrhávání rajčat (když nechcete použít nůžky) si počínejte opatrně, abyste nepoškodili stonek.

Zdroje info:

https://www.tomatobible.com/pick-tomatoes/
https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-si-pockat-na-sklizen-rajcat-24780.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!