Zamilujte si kapustu ve smoothie, může vás překvapit

Přiznejme si to – kapusta není zelenina, kterou bychom ve svých jídelníčcích právě protežovali. Ještě tak možná podušená na slině nebo jako polévka, ale jinak? A přitom obsahuje spoustu cenných vitamínů a minerálů. A když víte, jak na to, zpracujete ji rychle a chutně třeba i do aktuálně stále oblíbenějšího smoothie

A čím začít? Určitě tím, že si vezmete na paškál zejména mladé listy. Neobsahují sice tolik fytonutrientů, jako ty tmavě zelené, ovšem pokud vám kapustu zošklivila např. školní jídelna, budou tím nejlepším krokem k tomu, abyste si ji zase oblíbili.

Kapustu zamrazte nebo spařte

To je první důležitý krok. Ani ty nejmladší lístky neházejte do smoothie (a vlastně ani kamkoliv jinam) jen tak. Pokud je nakrájíte na nudličky a zamrazíte, uvolní se z nich během tohoto procesu nezanedbatelné množství sacharidů, takže ve výsledku budou opravdu sladké.

Listy kapusty můžete také krátce spařit nebo podusit v malém množství vody (a oba postupy – tzn. mražení i tepelnou úpravu klidně propojte). Tímto krokem se zase zvyšuje její stravitelnost, a také využitelnost některých živin.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Aby vás netrápilo zažívání

Kapusta chtě nechtě obsahuje poměrně velké množství kyseliny šťavelové. Pokud máte problémy s jsem vstřebáváním nebo vám jednoduše nedělá dobře na zažívání, přihoďte do svého smoothie nějaký ten vápník. Úplně vám postačí běžně dostupný potravinový doplněk. Právě vápník na sebe dokáže část kyseliny šťavelové navázat, a tím vašemu organismu značně odlehčit.

Začněte raději s málem

Zpočátku přidávejte tuto zeleninu do smoothie jen pomalu. Stačí jeden list, pro větší efekt ještě zamaskovaný nějakým chuťově výrazným a aromatickým ovocem – jahody, borůvky, ananas… Dopřejte si to, co vám chutná a nějaké příměsi kapusty si ani nevšimnete. Postupně pak můžete množství této zeleniny zvyšovat.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)