Na co všechno můžeme použít patisony

Patisony

Patisony jsou dýně, ale jejich chuť přirovnáváme spíše k cuketám. A také jejich použití se velice blíží tomu, jak používáme cukety. Pokud nevíte, jak přesně patison vypadá, pak napovíme, že má tak trochu tvar jako UFO. Nejčastější je v krémové barvě, ale vyšlechtěny byly i barevné odrůdy (například oranžová). Jeho pěstování není náročné a obvykle v polovině léta už můžete začít sklízet. Jak ale použít patisony v kuchyni?

Vhodný i pro diety

Stejně jako cukety, se i patisony skládají z 90 % z vody. Navíc mají minimum sacharidů, a proto je můžete začlenit do jakékoli diety. Kromě toho obsahuje takové prospěšné látky, jako je například sodík, draslík, železo, měď, chlor a fosfor. Můžete jej použít taktéž jako zdroj vlákniny. Mezi jeho pozitivní vlastnosti patří například posilování imunitního systému, ochrana kardiovaskulárního systému a podpora trávení.

Patison

Patisony: Foto Pixabay

Jak připravit patison

Patison je potřeba před samotnou konzumaci oloupat. Jeho slupka je jemná, pokud se jedná o mladý patison. Pokud ale dostanete patison starší, můžete se nad jeho loupáním značně zapotit. Začněte tak, že patison rozkrojíte na půl. Poté z obou polovin odstraňte stopky i zbytky květů. Poté nakrájejte patisony na několik měsíčků, se kterými se bude lépe pracovat. Obvykle tak snadno vydlabete semínka a odstraníte i slupku.

Na „řízky“

Jedním z nejoblíbenějších způsobů, je takto oloupané patisony osolit a obalit v trojobalu – podobně jako řízek. Tedy v mouce, vejcích a strouhance. Pak už jen usmažíte na oleji a máte hotovo. Trochu odlehčenější verze je patison osolit a obalit pouze v mouce. Osmažte jej na troše olivového oleje (aby v něm patisony neplavaly) a podávejte zastříknuté octem.

Plněné patisony

Tak a zde se fantazii meze nekladou. Můžete zvolit různé náplně: asi nejpopulárnější je použít mleté maso, nějakou tu zeleninu, houbu, kečup či rajčatový protlak, cibuli, česnek a nechat zapéct na 20 minut v troubě. Můžete ale také zvolit například kuskusovou nádivku nebo jakoukoli sýrovou nádivku.

Strouhaný patison

Strouhaný patison můžete použít do stejných receptů jako strouhanou cuketu. Můžete jej přidat do mletého masa a připravit tak šťavnaté karbanátky. Přidejte je do těsta a upečte buchtu. Odlehčete bramborákové těsto. Přidejte jej do krémových polévek nebo si rovnou uvařte patronovou polévku.

Patisony: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!