Turecká angora – jedna z nejstarších koček světa

Kočka

Zajímavých kočičích plemen je na světě celá řada. Ale i ty, o kterých si myslíme, že je známe důvěrně, mají spoustu tajemství. A turecká angora rozhodně není výjimkou. Seznamte se s ní spolu s námi.

Turecká angora – kočičí baletka

Málokdo ví, že jde o jedno z nejstarších plemen koček na světě vůbec. První jedinci tohoto druhu se pravděpodobně objevili na Kavkazu a odtud se okolo 10. století díky obchodním stezkám dostali až na území dnešního Turecka. Odtud také její dnešní název turecká angora (Angora bylo hlavní město země). Do Evropy se dostala o šest století později a zejména bílé angory začaly být brzy považovány za velmi hodnotný dar.

Módní trendy jsou ale často proměnlivé a nevyhýbají se ani oblasti chovatelství. Turecké angory proto později zcela zastínila atraktivní perská kočka a o jejich chov a čistotu plemene přestal být v Evropě zájem. Naštěstí ne tak v Turecku, kde byly a jsou tyto kočky chovány v ankarské zoo, odkud se později znovu rozšířily do světa.

Kočka

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Angora není jen jedna

Málokdo ví, že existují dvě varianty angorských koček: turecká a západní. A právě ta druhá se štíhlým a elegantním tělem, jež zpravidla dominuje kočičím výstavám, je považována za nejelegantnější kočku vůbec. Chov turecké angory je ale poměrně náročný. Jde o temperamentní dominantní zvířata, která s ráda předvádí a bez skrupulí se poperou i se psem. Nemá ráda změnu prostředí, což se projevuje i na výstavách, kde se tyto kočky často stávají vyloženě agresivními.

Na druhou stranu v domácím prostředí je turecká angora velmi mazlivá, přítulná, inteligentní a poslušná. Počítejte ale s tím, že ráda obsadí především vyšší části místností, aby měla o všem přehled. Váš byt se proto neobejde bez kočičího stromu nebo vysokých škrabadel.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)