Kočka

Turecká angora – jedna z nejstarších koček světa

Zajímavých kočičích plemen je na světě celá řada. Ale i ty, o kterých si myslíme, že je známe důvěrně, mají spoustu tajemství. A turecká angora rozhodně není výjimkou. Seznamte se s ní spolu s námi.

Turecká angora – kočičí baletka

Málokdo ví, že jde o jedno z nejstarších plemen koček na světě vůbec. První jedinci tohoto druhu se pravděpodobně objevili na Kavkazu a odtud se okolo 10. století díky obchodním stezkám dostali až na území dnešního Turecka. Odtud také její dnešní název turecká angora (Angora bylo hlavní město země). Do Evropy se dostala o šest století později a zejména bílé angory začaly být brzy považovány za velmi hodnotný dar.

Módní trendy jsou ale často proměnlivé a nevyhýbají se ani oblasti chovatelství. Turecké angory proto později zcela zastínila atraktivní perská kočka a o jejich chov a čistotu plemene přestal být v Evropě zájem. Naštěstí ne tak v Turecku, kde byly a jsou tyto kočky chovány v ankarské zoo, odkud se později znovu rozšířily do světa.

Kočka

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Angora není jen jedna

Málokdo ví, že existují dvě varianty angorských koček: turecká a západní. A právě ta druhá se štíhlým a elegantním tělem, jež zpravidla dominuje kočičím výstavám, je považována za nejelegantnější kočku vůbec. Chov turecké angory je ale poměrně náročný. Jde o temperamentní dominantní zvířata, která s ráda předvádí a bez skrupulí se poperou i se psem. Nemá ráda změnu prostředí, což se projevuje i na výstavách, kde se tyto kočky často stávají vyloženě agresivními.

Na druhou stranu v domácím prostředí je turecká angora velmi mazlivá, přítulná, inteligentní a poslušná. Počítejte ale s tím, že ráda obsadí především vyšší části místností, aby měla o všem přehled. Váš byt se proto neobejde bez kočičího stromu nebo vysokých škrabadel.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

1 komentář

  1. Kuba Odpovědět

    Meli jsme 13 let angoru Mayu, teda asi Tureckou angoru, podle tela. Byla uzasna, byl to kockopes. Nebyt nemoci se zaludkem, jeste by tu asi byla. Jsou to 3 mesice co jsme ji utratili. Podotykam, dostali jsme ji za bonbonieru a kafe a takovou radost jakou nam delala. Hrozne inteligentni kocicka. Uz nechceme nikdy jinou, tak jsme si ji poridili znovu, dle tela asi zapadni. Je to baletka na kterou ma clovek strach sahnout. Je to jeste hloupoucke kotatko, tak uvidime jaka bude. Necekame ze bude stejna jako byla Maya, ale aspon trosku ji podobna. Bohuzel, dnes se tyto kocky zadarmo nedavaji. Ale kdo je miluje, tak neni co resit. Doporucuji vsem aspon Angoru vyzkouset. Na zimu jaky maji krasny limec kolem krku:-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *