Základy pěstování jiřiny

Chcete-li mít na zahradě pestrobarevné květiny, které vzbudí emoce v každém příchozím, vsaďte na jiřiny. Tyto tradiční květiny dokážou rozzářit jakýkoli prostor. Mnozí lidé se pěstování jiřiny vyhýbají, což je škoda, jelikož nejsou až tak náročné. Na počátku pěstování musí být pořízení hlízy, které by mělo přijít na podzim ještě před tím, než dorazí mrazy. Ideální je pořídit hlízy jiřin od zkušeného zahradníka. Nebudou přemrzlé a budou suché. Když je máte, můžete s pěstováním začít…

Výsadba jiřin

Ideální půda pro jiřiny by měla mít hlinitopísčitý charakter. Hlízy se pokuste vysazovat minimálně s průměrem okolo 20 centimetru a více. Pod zemí by měly být přibližně na šířku vaší pěsti. Vzdálenost mezi baly se doporučuje okolo 1 metru. Rostliny se tak nebudou nijak tísnit. Vzrostlá jiřina může mít klidně až 1,5 m na výšku, což je úctyhodná velikost. Pozor si dejte i na to, aby byly rostliny na slunečných stanovištích. V opačném případě nepočítejte s tím, že by se jim mělo nějak výrazně dařit. Spíše budou uvadat.

Jak pečovat o jiřiny

Jestliže není půda, v níž jiřiny pěstujete, dostatečně písčitá, raději se vyhněte hnojení. Mohlo by květinám spíše uškodit než pomoct. Velmi důležitá je maximální zálivka, a to hlavně v letních měsících, kdy květiny vodu prostě a jednoduše potřebují prakticky neustále. Nezapomínejte vyštipovat postranní poupata a odkvétající květy. Pomůžete tak rostlině a ta se nebude nijak výrazně vyčerpávat zbytečnou námahou pro jejich údržbu. U větších keřovitých kultivarů je zapotřebí i opěrné tyče.

Skladování hlíz je velmi důležité

Nesmírně důležité je pečlivé skladování hlíz. Jelikož jsou jiřiny květiny pocházející ze Střední Ameriky, zimu v evropských podmínkách nemají na své stanovišti šanci přežít. Do konce října je tak zapotřebí za pomoci rýče vytáhnout baly ze země a zajisti je dostatečnou tepelnou izolací. Ideální je nechat je dokonale vysušit, zatáhnout a dát do sklepa v prodyšných bedýnkách. Teplota by se zde měla pohybovat od 4 do 10 stupňů Celsia. Doporučuje se skladování v suchém písku, který drží teplotu.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.