Zahradní kouzla s obyčejným octem

Ocet

Zdálo by se, že se obyčejný ocet řadí pouze mezi kuchyňské suroviny, se kterými se poměrně hojně pracuje. Přesto je jeho využití multifunkční, což dokazují mnohé hospodyňky používající ho při úklidu. Ocet je ale výjimečný i na zahradě. Pokud s ním v tomto kontextu nemáte žádné zkušenosti, jste na správném místě. My se na jeho použití v exteriéru podíváme mnohem podrobněji. Co všechno tedy obyčejný ocet na zahradě dokáže?

Pomůže zachránit poškozené dřeviny

Likvidace klejotoku nebyla nikdy jednodušší. Už naši předkové používali na záchranu peckovin šalvějové listy. Těmi se ošetřovala rána po vyříznuté části kůry. Jinak je možné jako desinfekci použít ale také obyčejný ocet. Svou úlohu zvládne bravurně.

Elegantní čištění hliněných květináčů

Kvůli působení solí dostávají hliněné květináče na frak. A není se čemu divit. Postupem času se jejich vzhled v negativním slova smyslu hodně změní. Na usazeniny přitom stačí použít roztok octa a vody v poměru 1:3. Jeden díl octa a tři díly vody.

Elixír pro hortenzie

Ocet je skvělým pomocníkem pro rostliny, které ke svému růstu vyžadují kyselou půdu. Stačí smíchat šálek octa a pět litrů vody. Zalijete zeminu kolem rostlin a účinek bude doslova expresní. Ideální je ocet pro hortenzie, gardénie nebo takové rododendrony.

Tráva v chodníku se stane minulostí

Klasický koncentrovaný ocet je schopen dokonale vyhubit traviny a mechy, které prorůstají spárami v dlažbě. Stačí ho jen nalít do rozprašovače a poté dlažbu postříkat. Můžete si být jistí, že nechtěná zeleň zmizí.

Mech v dlažběMech v dlažbě: Foto Radek Štěpán

Stopka mravencům

Mravenci jsou užiteční pomocníci, nicméně v dlažbě na terase je nepotřebujete. Roztok octa s vodou smíchaný 1:1 vám bohatě postačí k jejich eliminaci. Stačí polít místa, kde je výskyt mravenců nejvyšší. Silný pach octa mravence zaručeně odradí.

MravenciMravenci: Foto Pixabay

Řezané květiny vydrží déle

Chcete-li prodloužit životnost řezaných květin, prostě smíchejte litr vody, dvě lžíce octa a jednu lžíci cukru, květiny vydrží delší dobu čerstvé.

Odpudí ovocné mušky

Na ovocné stromy se vyplatí dát speciální octovou návnadu. Směs si vytvoříte tak, že smícháte šálek octa, šálek vody, lžíci melasy a čtvrt šálku cukru. Octomilky se do šálku zavěšeného na stromě doslova zamilují.

Nářadí bez rzi

Zahradní nářadí se rzi zbavuje jen velmi složitě. Jde to. Stačí jej namočit do neředěného octu na delší dobu.

Výborný fungicid

Ocet ochrání i před různými plísněmi a houbami. Když se povaří dvě lžičky octa s heřmánkovým čajem, vznikne tekutina, kterou se postříkají postižené stromy.

Ocet: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.