Přírodní kari skvěle chutná a vyhání moly

Smil italský

Kdo by neznal kari koření? Klasický žlutý silně aromatický prášek typický pro asijskou kuchyni. Kari můžete mít nejenom takto práškové, ale i čerstvé. Stačí si pořídit smil italský označovaný též latinsky jako Helichrysum italicum angustifolium. Možná se zdá, že původ smilu bychom hledali v Itálii, nicméně rostlina připomínající něco jako levanduli či rozmarýn pochází z Turecka. Označuje se často jako Curry plant, tedy kari bylinka. Jako kari skutečně voní, stačí se smilu jen dotknout. Nejintenzivněji voní při kvetení a po dešti.

Stálezelená elegantní bylinka odpuzující moly

Mnohé o smilu italském prozradí už samotné latinské označení Helichrysum. To vzniklo spojením dvou řeckých výrazů. Jde o helios, tedy poznačení pro slunce, a chrysos, což je ekvivalent přídavného jména zlatý. Jinak jde o keřík, který se dorůstá výšky od 60 do 90 cm. Charakteristický je hlavně stříbřitým zbarvením stonku a také lístků. Těšit se můžete také ne krásné žluté kvítky. Sloužit tedy může jako velmi elegantní dekorativní rostlina. Známý je i tím, že odpuzuje hmyz. Stačí kytička do spíže a moli sem prostě nepůjdou.
Smil italský
Smil italský: Foto Radek Štěpán

Pěstování nesmrtelky

Přesně takto se tato stálezelená bylinka nazývá díky tomu, že dokáže přežít mráz padající až k -17 stupňům Celsia. Jinak je pro rostlinku optimální místo s teplotou pohybující se mezi 5 až 10 stupni Celsia. Setkat se s ní můžeme nejen v Turecku, ale třeba také v Malajsii, případně Mexiku a jiných zemích. Můžete počítat s tím, že vám na daném místě vydrží, dokáže totiž bez problémů přezimovat.  Smil italskýSmil italský: Foto Radek Štěpán

Obsahuje spousty látek a pomáhá

Smil italský obsahuje především silice, flavonoidy, třísloviny, hořčiny, silice, organické kyseliny a alkaloidy či glykosidy. Vynikající je tato bylinka pro koupele, ale také na inhalování. Jak tedy pomáhá? Má silné antioxidační účinky, pomáhá v pohyblivosti kloubů, posiluje imunitu a podporuje správné trávení. Jinak se také často hovoří o stimulaci jater, léčbě žaludečních obtíží, či o urychlení hojení jizev a hematomů.

Smil italský: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.