Hloh

Vysoký krevní tlak: Tyto bylinky ho dokážou snížit

Hypertenze patří mezi velká zdravotní rizika. Spousta lidí vysoký krevní tlak podceňuje, protože nebolí a většinou se nijak neprojevuje. Přijít ale může to nejhorší, srdeční zástava, mozková mrtvice, selhání ledvin, případně jiné zdravotní patálie. Krevní tlak bychom si měli hlídat, přičemž optimální hodnota je podle WHO 130/85 mm Hg. Tradičně se ale uvádí hodnoty pohybující se okolo 120/80 mm Hg. Zvýšený krevní tlak lze eliminovat úpravou jídelníčku, zvýšením fyzické námahy a samozřejmě medikamenty. Hodně důležitou roli hrají v tomto ohledu i bylinky a různé plodiny ze zahrady. O kterých se mluví nejčastěji?

Lněné semínko

Velmi moderní záležitost. Součástí lněných semínek jsou omega-3 mastné kyseliny. Právě ony napomáhají ke snížení krevního tlaku. Jestliže příliš nemusíte celá lněná semínka, není problém je namlít a přidávat do pokrmů jako koření. Nemají v této podobě nijak výraznou chuť, takže se mohou stát součástí třeba pečiva, jogurtu, smoothies a podobně.  

Bazalka v mnoha podobách

Vypěstovat si bazalku v bylinkové zahrádce není nijak náročné. Koupit se dá předpěstovaná a doma vydrží nějakou dobu i za oknem. Bazalka v čerstvé podobě umí stlačit krevní tlak dolů. Přidat se dá do spousty jídel. Vynikající je především pesto.

Skořice v mleté podobě

Vynikajícím kořením schopným snížit krevní tlak je bezesporu skořice. Přidávat se dá do mnohých sladkých pokrmů, přidat ji můžete klidně do cereálií, když snídáte, případně se dá jemně přisypat i do kávy. Pokud jste kávoví fajnšmekři, dopřejte si ji jinak. Někdy se kombinuje i s kari u slaných pokrmů.

Skořice

Cévy rozšíří česnek

Pokud vám nevadí odér, jenž se vám bude linout z úst, dejte si česnek. Umí rozšířit cévy a usnadnit tak průtok krve, čímž se logicky sníží také krevní tlak. Česnek nemusí být přímo čerstvý, lze jej také trochu opéct.  

Hloh jako zázrak čínské medicíny

Už staří Číňané dobře věděli, že odvary z hlohu dokážou prospívat kardiovaskulárnímu systému! Vynikající je i jako preventivní opatření před sraženinami. Sehnat jej lze i v podobě extraktu.

Hloh

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *