Mini orchideje: Pěstování je snadné

Orchideje

Máte rádi orchideje, ale nemáte pro ně v bytě moc prostoru? Existují i miniatury orchidejí, které se stanou krásnou dekorací jakéhokoli interiéru. Mezi nejznámější mini orchichideje patří hybridy rodu Phalaenopsis. A jak o tyto mini orchideje pečovat? Mají stejné nároky jako orchideje klasické?

Jak Phalaenopsis vypadá?

Phalaenopsis je drobná orchidej s tuhými dužnatými listy, které jsou uspořádané do přízemní růžice a z jejího středu vykvétají květy.  Květy bývají  bílé přes růžovou až po žluté odstíny. Některé květy jsou dokonce i žíhané nebo tečkované. Orchideje tohoto rodu mají rády světlé a teplé místo, ne však přímé sluneční záření, jež spíše spaluje, než pomáhá růstu. Co se týká teploty, vyžaduje pokojovou teplotu okolo 20 °C.  Ani v zimním období by teplota neměla příliš klesnout, maximálně na 15 °C.  Proto pokud si orchidej kupujete v zimě, nechte si ji pořádně zabalit, aby nezmrzla.


Zajímavá e-kniha o orchidejích: Zdroj obrázku Heureka.cz

Speciální substrát

Jelikož  Phalaenopsis v přírodě roste jako epifyt, musí být v našich podmínkách použity speciální substráty, které se liší od klasický substrátů pro pokojové rostliny.  Základem je borová kůra doplněná o kokosové vlákno a kokosové chipsy. Může být i drcená pemza. Kromě substrátu je specifická i zálivka. Do hluboké nádoby se napustí voda, která se nechá odstát na pokojovou teplotu.  Pokud máte vodu chlórovanou, nechte chlór vyprchat.  Až potom ponořte Phalaenopsis do misky, ale tak, že dlaněmi zakryjete vrch substrátu, aby nedošlo k rozplavení.  Po pár minutách rostlinu vytáhneme a necháme odkapat přebytečnou vodu.  Po odkapání vrátíme zpátky do obalu.

Důležité zásady na závěr

A čím přihnojovat? Zvolit se dají buď speciální hnojiva pro orchideje, nebo klasická hnojiva pro pokojové rostliny. Ať už vyberete jakoukoliv variantu, myslete na to, že hnojivo by mělo obsahovat vyšší podíl fosforu a draslíku. Přihnojovat můžeme postřikem na listy, ale ve slabší koncentraci nebo na substrát.  Důležité je i neodstraňovat po odkvetení květní stvol. Na něm se ze spících oček začnou vyvíjet další květy.

Orchidea: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je moje hobby. Ráda na ní trávím čas a píšu nejen o zahradničení.