Předpěstování pelargonií v prosinci je optimální

Pelargonie

Druhá polovina prosince je dobou, kdy se samozřejmě věnujeme svým blízkým v průběhu vánočních svátků. Přesto se určitě najde nějaký ten volný čas. Věnovat ho můžete kupříkladu zahradničení. Ne, na zahrádku určitě nemusíte! Můžete ale začít s některými činnostmi přímo v interiéru v teple. Typickým příkladem je i výsev pelargonií. Mohli byste namítnout, že na jaře si lze koupit spousty sazeniček, nicméně vypěstovat si vlastní určitě stojí za to.

Lehká směs zeminy jako základ

Substrát pro pěstování pelargonií je optimální zakoupit. Získáte tak jistotu, že bude skutečně kvalitní. Výborná je především lehčí směs pufované horniny. Je opravdu vzdušná a dokáže kořínkům poskytnout dostatečnou oporu, již bezesporu potřebují. Vodu v sobě umí zadržet a postupně ji pouštět, což je pro malé rostliny naprosto optimální. Jinak ale bude zapotřebí rostliny přihnojit, protože tato směs obsahuje minimum živin. Jinak lze ale také použít řádně prosátou kompostovou či pařeništní zeminu smíchanou s jemným pískem.

Pelargonie

Vcelku jednoduchý postup

Nejprve pracujte se substrátem. Ten je nezbytné vsypat do určené nádoby a následně jemně upěchovat. Semínka se řídce vysévají na povrch a následně také jemně udusají. Použít můžete třeba prkénko. Další vrstva substrátu už nebude v žádném případě zapotřebí. Následně po výsev semínka zavlažte prostřednictvím postřikovače na květiny. Takto jim jednoduše budete postupně dodávat vláhu v průběhu celého procesu klíčení. Ostřejší proud vody by pro ně mohl být fatální. Nádobu je poté zapotřebí vložit do minipařeniště, případně překrýt fólií s dírkami. Vytvoří se tak optimální prostředí.

Jaká má být teplota pro klíčení

Doba klíčení semínek pelargonií je ryze individuální. Některá klíčí velmi rychle a jiná si dávají poměrně na čas. V každém případě jim dopřejte optimální teplotu pohybující se mezi 20 až 24 °C. Klíčit by do jednoho měsíce měla postupně všechna. Při klíčení a růstu je zapotřebí pelargonie umístit k jižnímu oknu a dopřát jim dostatek potřebného světla.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.