Vysijte si řeřichu – jde to na parapet i na záhonek. Pokrmy dovede k dokonalosti

Kdo nikdy nezkusil pěstovat řeřichu na parapetu jakoby nebyl. Ovšem nejde o jedinou možnost. Její báječnou chuť a svěže zelené lístky si můžete dopřát i tehdy, když pro ni najdete místo na záhonku.

V obchodech je k dostání pod názvy řeřicha setá nebo řeřicha zahradní (Lepidium sativum). Její domovinou je oblast Blízkého východu a botanicky ji řadíme do čeledi brukvovitých (Brassicaceae).

Na parapetu potřebuje hlavně dostatek vody a světla

Jen miska a voda – nic víc není třeba. Misku umístěte na sluníčko, nasypte do ní řeřichová semínka a zavlažujte. Pro snížení odparu vody je pak vhodné podložit semínka vatou, ale k úspěchu to nezbytně nutné není. Řeřicha opravdu poroste jen díky dostatku vody a světla.

Už za jeden den se mohou objevit první klíčky. Ale jen v případě že jste použili čerstvá semínka. Málokdo to ví, ale řeřicha setá rychle ztrácí klíčivost. Není tedy dobré sázet na dlouholeté zásoby nebo pořizovat množství semínek z výprodeje. Nemuseli byste se totiž úrody dočkat vůbec.

Řeřicha setá

Foto: Pixabay

Je třeba ji hlavně dobře zalévat, jinak rychle přeschne. Sklízet je pak řeřichu možné za 5-10 dní od výsevu.

Když chcete řeřichu pěstovat na záhonku

Máte volné místo mezi sezónními plodinami? Klidně sem „prskněte“ právě řeřichu. Jen počítejte s tím, že její vývoj bude trvat déle – klidně okolo tří týdnů. A pozor na příliš teplé měsíce (květen až červen). Během nich řeřicha vybíhá do květu a lístků dává jen minimum. Pomůže však, když ji umístíte do stínu a stále budete zásobovat vláhou.

A kde ji použít? Mladé lístky jsou vhodné jen do studené kuchyně, ty starší pak snesou i krátkou tepelnou úpravu. Ale nepřežeňte to, jinak se připravíte i množství účinných látek (zejména vitamínu C).

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: abecedazahrady.dama.cz

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)