Výsadba jahod krok po kroku

Rozhodli jste se, že budete na své zahrádce pěstovat jahody, ovoce, plné vitamínů, vlákniny, organických kyselin a minerálů? Pak jste tu správně. Jahody mají vysoký obsah vody a malý podíl cukru, takže jsou zdraví prospěšné. Popíšeme vám, jak si správně připravit záhon, jak jahody vysadit a co všechno obnáší pěstování jahod.

Příprava kvalitní půdy

Prvním krokem je výběr záhonu, kam budete chtít jahody zasadit. Pro pěstování jahod si vyberte takový záhon, kde je dobrá ornice. Ideální je záhon, na kterém jste pěstovali brambory, okurky, cukety. Kvalitní by měla být zejména vrchní deseticentimetrová vrstva půdy, protože jahody mělce koření. S přípravou záhonu začněte po ukončení vegetační doby předplodin. Použijte rostliny pro zelené hnojení s rychlým růstem (řepku, řeřichu, hořčici). Jakmile budou rostlinky zhruba 10 cm vysoké, posekejte je a zryjte. Následně přidejte nadrobno posekanou trávu, proleželý chlévský hnůj či rozdrcené kousky větví. Následně nechejte záhon zhruba 14 dní slehnout. Důkladně rozhrabejte a nakypřete vrchní vrstvu a přidejte do ní rozleželý kompost, který bude základem pro zakořenění rostlin.

Výsadba jahod

Jakmile máte připravenou půdu, můžete přejít k výsadbě jahod. Rostlinky by měly mít vyvinuté minimálně čtyři listy a kořenový systém, který nijak nezakracujte. Na nové stanoviště přeneste rostliny s neporušeným balem. Rostliny se zpravidla sázejí ve sponu 30 x 30 cm, záleží na zvolené odrůdě. Vysadíte-li nedostatečně vyvinuté sazenice jahod, rostlinky vám vymrznou a do jara nepřežijí. Mladé rostlinky v žádném případě nekypřete a neodplevelujte. Záhon vyčistěte až společně s přesazováním. Po výsadbě jahody vydatně zalévejte, aby kvalitně zakořenily. Rostliny vám tak zesílí ještě před nástupem mrazů.

Kde koupíte sazenice jahod

Jahody a jejich pěstování je závislé také na výběru kvalitní odrůdy. Při koupi sazenic si pohlídejte zdravotní stav budoucího porostu, protože jahody velmi často trpí virovými chorobami. Nakupujte proto sadbu z kontrolovaných pěstitelských porostů. Doporučit vám můžeme také chlazené sazenice Frigo, které jsou přes zimu uložené v chladicích boxech při teplotě -2°C a vytvoří si bohatý kořenový systém. Tyto sazenice velmi dobře koření a plodí.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.