Sadba jahod a pěstování jahod

Také máte rádi jahody? Toto přitažlivé ovoce krásné barvy a výborné chuti máte možnost mít na talíři v podstatě v každém ročním období díky nabídce supermarketů, ale zaplatíte za ně spoustu peněz a kvalita také není vždy stoprocentní. Není nadto si vypěstovat jahody na své vlastní zahrádce. Že se vám to loni nepovedlo a jahody vám shnily? Zkuste to letos s námi. S našimi radami se vám určitě podaří vypěstovat dobré a zdravé jahody.

Výsadba jahod

Sázení jahod lze řešit na jaře, ideálně v dubnu a květnu. Tento termín je dobrý v tom, že na podzim vytvoří rostlinky další sazenice, které můžete rozsadit. Naopak při výsadbě v měsíci srpnu a září počítejte s tím, že úroda nebude velká. Čím dříve jahodník vysázíte, tím větší budete mít úrodu. Pozor si dejte na výběr sazenic. Správná sazenice musí mít srdéčko, kořenový krček, starší kořeny, mladé kořeny a listy. Určitě nekupujte jahodník, který má skvrny, popřípadě uschlé listy.

Příprava záhonu

Určitě nepodceňujte přípravu záhonu, kvalitní zemina a dostatečná výživa je cesta k bohaté úrodě. Záhony je vhodné si připravit alespoň rok předem. Do půdy, kterou si bohatě vyhnojte, zasaďte například brambory, okurky, papriky nebo rajčata. Díky nim budete mít připravenou půdu pro pěstování jahod. Jahodník potřebuje hlinitopísčitou půdu. Rostlince musíte zajistit dostatek světla a vláhy. Pokud se rozhodnete jahodník přihnojovat, dejte pozor, aby se hnojivo nedostalo na samotnou rostlinku, mohlo by způsobit popálení listů.

Výsadba a sklizeň jahod

Sazenice vysazujte do 10 až 15 cm hlubokých jamek. Vzdálenost rostlin v řádku záleží na odrůdách jahod. Pohybuje se v rozmezí od 20 až do 40 cm. Ideální vzdálenost řádků je zhruba 60 cm, musíte si nechat prostor na ošetřování a sklízení jahod. Nepodceňujte ošetřování jahodníku, péče o něj vám zajistí bohatou úrodu. Na sklizeň jahod nespěchejte. Počkejte, až dozrají. Zapomeňte na vytrhávání se stopkou. Nejlépe je jahody odštipovat či odstřihávat.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.