nasezahrada_com_saunasystem_nahledovy

Venkovní saunu využijete po celý rok

Finští politici v sauně projednávají zákony a jejich ženy v ní dříve rodily. Vy ji ale celoročně můžete využít k mnohem běžnější činnosti – saunování!

Užíváte si příjemného horka, po patnácti minutách vybíháte ven a skáčete do sněhových závějí. Pak jenom přejdete zahradu a jste doma. Právě takhle vypadá saunování ve vlastnívenkovní sauně.

Zima je pro saunové domky doba zaslíbená, to ale neznamená, že byste si saunování nemohli užívat celoročně. Když dodržíte několik pravidel, nemusíte se ho vzdávat ani v létě.

nasezahrada_com_saunasystem_01

Zažijte letní prázdniny jako ve Finsku

Málokomu by se asi chtělo do roztopené sauny v červencovém poledni, proto raději počkejte na deštivý den nebo večer. Po saunování pak můžete skočit do bazénu nebo si užít dovádění v dešti. Rozdíl teplot navíc nebude tak dramatický, takže letní saunování můžete využít jako trénink pro začátečníky.

Jestli ale má být společné saunování vrcholem letní zahradní party, nezapomeňte na základní pravidla bezpečnosti:

  • Do sauny nevstupujte hned po jídle, ale ani hladoví.
  • Před saunováním nepijte alkohol a nekuřte.
  • Saunujte se maximálně 15 minut

nasezahrada_com_saunasystem_02

Dodržujte finské pravidlo

Kromě pravidel samotného saunování existuje i nařízení, které říká, kde by venkovní finská sauna měla stát. Nařízení pochází, jak už název napovídá, z Finska, jeho platnost je ale univerzální.

Podle tohoto nařízení musí být saunové domky vzdáleny od chladicího bazénku alespoň 50 metrů. Zatímco tuto vzdálenost překonáváte, váš organismus se adaptuje a prudké ochlazení pro něj není takovým šokem.

Při budování saunového domku tedy na finské pravidlo myslete a saunu umístěte tak, abyste ji neměli těsně u bazénu. Jste-li hoteliéři, můžete si vzít příklad z majitele finského hotelu stojícího na břehu jezera. Aby dodržel požadovanou vzdálenost, umístil saunu až do posledního patra budovy.

Venkovní sauna a saunový domek není totéž

Pokud chcete na zahradě saunu, máte dvě možnosti. Venkovní sauny se dají zabudovat do stávajících zahradních domků, stačí jen dodržet minimální rozměry 1,34 x 1,34 x 2,1m.

Pokud zahradní domek nemáte, nebo se vám tam sauna nevejde, můžete si nechat postavit saunový domek na míru. Na jeho stavbu se používají silná smrková prkna, takže sauna odolá každému rozmaru počasí.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *