Které sazenice jahod stojí zato

Rozhodli jste se pěstovat jahody a nevíte, kterou odrůdu si koupit? V nabídce je mnoho kvalitních odrůd, které můžete pořídit v zahradnictví. Doporučujeme vám koupit si sazenice z kontrolovaných pěstitelských porostů, jedině tak totiž předejdete chorobám, kterými jahody často trpí. Ideální jsou sazenice Frigo, které jsou přes zimu uložené v chladicích boxech.

Rané odrůdy jahod

Chcete-li mít jahody velmi brzy, vyberte si rané odrůdy jako je Elvíra, Elsanta, Honeoye a Rumba. Všechny tyto odrůdy se mohou pyšnit velkou plodností a zároveň jsou velmi odolné vůči chorobám. Odrůda Elvíra má velké plody s červenou dužinou, Elsanta pak světle červené, velké a pevné plody, které mají výrazně aromatickou, šťavnatou a sladkou chuť. Odrůda Honeoye má středně velké, tmavě červené plody s nasládlou a aromatickou chutí. Odrůda Rumba není na trhu příliš dlouho. Má velké, červené a lesklé plody. Tyto rané odrůdy můžete sklízet už koncem května.

Polorané odrůdy jahod

Poloraných odrůd je velké množství. Jedna z nejoblíbenějších odrůd je Senga Sengana, jejíž plody jsou středně velké, tmavě červené a lesklé. Mají kořeněnou chuť. Plodnost této odrůdy je velmi vysoká. Velikými, světle červenými plody sladké chuti oplývá odrůda Darselect. Oblíbená česká odrůda je Karmen, jejíž velké plody mohou vážit až 200 g. Jsou tmavě červené barvy a chutnají velmi sladce a aromaticky. Plody odrůdy Sonáty jsou velké, těžké, lesklé a světle červené. Zajímavé jsou i svým krátce kuželovitým tvarem. Chutnají sladce, jsou šťavnaté a lahodné.

Pozdní odrůdy jahod

Českou pozdní odrůdou je Dita. Plody jsou velké a pravidelného tvaru, lesklé a červené. Má tuhou dužinu s  dutinkou uvnitř plodu. Je sladce navinulá a aromatická. Je vysoce odolná proti chorobám. Sladkou a aromatickou chutí se vyznačuje odrůda Bounty. Tmavě červené plody jsou středně velké a lesklé. U této odrůdy si dejte pozor na jarní mrazíky. Z novějších odrůd, které se hodí do všech pěstitelských oblastí, je oblíbená odrůda Symphony. Pro pěstování na balkónech a terasách se hodí převislý jahodník se středně velikými a sytě červenými protáhlými plody. Kvete krásnými růžovými květy. Z převislých, stáleplodících jahodníků můžeme doporučit odrůdu Mara de Bois.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.