Výsadba brambor: Jednoduchý popelový trik, který může úrodu až zdvojnásobit

Sklizeň brambor

Milujete brambory z vlastní zahrádky? Aby ne, vždyť jejich chuť je naprosto dokonalá. Výsadba brambor se pomalu blíží a rozhodně se vyplatí ji řešit s maximální precizností. My vám v následujících řádcích nabídneme hned několik tipů, které se mohou určitě hodit. Jedním z nich je bezesporu i trik, jenž dokáže úrodu až zdvojnásobit. Není na něm vůbec nic složitého.

Půdní podklad jako základ

Brambory sice rostou prakticky všude, nicméně ne v každém druhu zeminy se jim daří tak, jak bychom si představovali. Nevyhovující jsou pro brambory zejména těžké bahnité půdy. Ty se často vyznačují vysokou hladinou spodních vod. Ideální pH půdy se pro pěstování brambor pohybuje mezi 5,4 a 6,5. Všechny potřebné živiny jinak získávají brambory právě z půdy. Hnojí se minimálně. Když už, tak se používá klasická chlévská mrva.

Výsadba brambor

Výsadba brambor: Foto Radek Štěpán

Obyčejný dřevěný popel dokáže divy

Přesně tak. Onou hodně ceněnou surovinou, která se přidává do zeminy k bramborám, je bezesporu dřevěný popel. Obsahuje velké množství minerálů a také jiných látek, jež bramborám dokonale svědčí. Jinak se používá také na desinfekci půdy a jako insekticid přírodního charakteru. Popel zlepší strukturu půdy a pomůže při rozkladu mnohých organických látek. Pozor ale na to, že popel zvyšuje reakci pH, takže by se neměl používat v případě zásaditého podkladu, protože pH zvyšuje. Ideální je brambory před výsadbou obalit popelem. Škůdci si na ně jen tak netroufnou.

Dřevěný popelDřevěný popel: Foto Pixabay

Kdy přichází čas výsadby brambor?

Ideálně je vysazovat brambory od poloviny konce března do dubna. Záleží ale pochopitelně na nadmořské výšce konkrétní oblasti a také na charakteru počasí. Důležité je, aby půda v hloubce 1 cm měla okolo 7 °C.

Pozor na hloubku výsadby a neporušené klíčky

Obvyklá hloubka výsadby se pohybuje mezi 8 až 12 cm. Hlíza by měla být pokrytá zhruba 6 cm zeminy. Ideálně je vysazovat brambory o 2 cm hlouběji, než je jejich výška. Rozestupy hlíz bývají kolem 30 cm. Někteří zahradníci radí, že stačí vysazovat třeba polovinu brambory, jen nesmí být porušen klíček.

BramboryBrambory na poli: Foto Pixabay

Zalijte brambory po výsadbě

Určitě se to vyplatí. Zpočátku budou vláhu nepochybně potřebovat. Pokud jim chcete ještě více pomoci v růstu, zeminu okolo můžete mulčovat. Brambory získají více tepla.

 Zdroje info, Autor, tojenapad.sk, ireceptar.cz

Úroda brambor: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.