Mech může být součástí dekorací. Návod, jak se o něj starat

Mech

Zatímco mech v trávě není nic, co bychom chtěli, existují nádherné nadýchané zelené obláčky, které vypadají tak nádherně, že se staly součástí mnohých dekorací. Aby v takové podobě vydržely co nejdéle, je třeba se o ně náležitě starat. Pěstovat si je můžete v zahradě a výhodou je hlavně to, že mech miluje stín a vlhkost. Takže jej můžete pěstovat na místě, které byste možná jiným způsobem ani nevyužili.

Mech – rostlina bez kořenů

Mech je tak trochu jiná rostlina. Divné je na něm především to, že nemá kořeny. Tato rostlina nekvete, má pouze stonky a listy. Kromě toho, že pomáhá zachovávat rostlinám vlhkost v půdě, poskytuje potravu pro jiné organismy. To znamená, že v přírodě má svou nezastupitelnou funkci. V zahradách či doma v květináčích jej pěstujeme zejména pro jeho dekorativní funkci a schopnost čistit vzduch. Pomáhá absorbovat vlhkost a zabraňuje erozi půdy.

Mech

Foto: Pixabay

Pěstování mechu

Mech není rostlina, která by byla náročná na pěstování. Pravidlo úspěchu spočívá v dávkování vody a udržování ideálních světelných podmínek. Zálivka by měla být prováděna často, ale ne příliš. Používáme ideálně dešťovou nebo filtrovanou vodu (voda z kohoutku totiž obsahuje chlor, který by mohl způsobit zhnědnutí mechu). Jednou za pár týdnu se vyplatí přidat nějaké hnojivo, jako je například rybí emulze. Mech upřednostňuje stín před sluncem, ideální je ale také pohyb vzduchu.

Vlhkost a stín

Pro dobrý stav mechu je důležité, aby nevysychal. Z tohoto důvodu je pro něj ideální stinné stanoviště nebo alespoň takové, které není příliš vystavené slunci (například v domácnosti můžeme zvolit i rozptýlené světlo). Mech potřebuje ke svému růstu zdroj vody, což je důvod, proč jej v přírodě vidíme ve vlhkých nebo dokonce mokrých oblastech. Tuto vodu absorbují a udržují ji jako houba.

Teplota a světelné podmínky

Mechu se daří v podmínkách od 15,5 °C do 30 °C. Při teplotách nižších než 10 °C mech nepřežije. Dokáže ale tolerovat velké teplotní výkyvy. Málo vlhkosti ale tolerovat nedokáže, to pak absorbuje vlhkost z půdy a zanechává ji suchou. Ideální světelné podmínky jsou stín a nepřímé sluneční světlo. Mech jako každý jiný rostlinný druh využívá světlo k vytváření energie prostřednictvím fotosyntézy. Pokud je světla příliš, mech se může spálit.

Zdroje info:

https://flourishingplants.com/how-to-care-for-moss/

https://www.receptyprimanapadu.cz/interier/jaky-mech-se-hodi-na-dekorace-do-sklenenych-nadob-a-jak-o-nej-pecovat/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!