Vyrazili jste už do lesa na čirůvky májovky?

Čirůvka májovka

Květen je už v plném proudu, po deštích už zase vylézá sluníčko, a tak není od věci vyrazit na procházku. A co třeba do přírody na houby? Proč ne? Že sbíráte pouze ty hřibovité s rourkami zespodu? Pak je na čase situaci změnit. Vždyť v lese už by určitě mělo být minimálně hned několik druhů hub. Jednou z opravdu tradičních májových je čirůvka májovka.

Jak vypadá čirůvka májovka?

Vzhledově se jedná o unikátní houbu s typickým nízce klenutým kloboukem majícím tradičně průměr od 3 do 15 cm. Nejprve bývá klobouk zaoblený, ve stáří může být plochý, případně hodně zvlněný. Na okraji má podvinutý charakter. Je lesklý a slabounce naslizlý. Co se týká barvy, dominuje bílá až krémová. Hovořit lze u mnohých plodnic i o světle hnědém odstínu. Lupeny má čirůvka májovka husté, tenoučká a poměrně nízké. Pohybují se od 5 do 9 mm. Dalším znakem je mohutný, ale vcelku krátký třeň. Jeho tloušťka se pohybuje od 15 do 40 mm a délka od 40 do 80 mm. Dužnina je ryze bílá a vcelku tvrdá. Voní intenzivně okurkově moučně.

Čirůvka májovka

Čirůvka májovka

Kde a kdy roste?

V lesích se nachází od dubna až do června. Najdeme ji zpravidla ve větších skupinách, a to jak v kruzích, tak i pruzích. Miluje vápenité půdy plné humusu. Nejčastěji roste na stráních, případně v sadech či na okraji lesa. Uvnitř v lese ji prakticky najít nelze.

Lze ji s něčím zaměnit?

Záměna s ostatními houbami není úplně vyloučená. V mládí je bílá třeba taková vláknice Patouillardova. Dotek se ale tato houba barví do červeného odstínu. Starší plodnice mají tento odstín i tak. Nepozornost či nezkušenost může vést i k záměně se závojenkou olovovou. Ta má ale růžové lupeny, což u májovky nehrozí. Ta je má čistě bílé. Stejně tak má závojenka i hodně baňatý třeň. Závojenka olovová ale roste hlavně pod duby přímo v lese a nejčastěji až od července. Mnohdy se zaměňuje čirůvka májovka s jedlou závojenkou podtrnkou.

Závojenka olovováZávojenka olovová

Nyní už nezbývá než vyrazit na procházku a nasbírat si čirůvky třeba na skvělou smetanovou omáčku.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.