Řepka olejná

Řepka pomáhá i škodí

Když se podíváte v přírodě kolem sebe, zjistíte, že vidíte převážně žlutou barvu. Budete-li se nacházet někde mezi poli, pak se můžete vsadit. Na mnohých plochách je hojně vysetá řepka. Důvodů by se našlo hned několik. Na zvážení je, proč většina polí tuto plodinu obsahuje. My se právě z toho důvodu na pěstování řepky zaměříme mnohem podrobněji. Podíváme se jak na její přínosy, tak samozřejmě i na to, jak může její pěstování škodit.

Jaký máme z řepky užitek?

Začneme samozřejmě pozitivními vlastnostmi řepky. V první řadě z ní vzniká jarní květový med. Právě on obsahuje spousty vitamínů, minerálů a nejrůznějších stopových prvků. Jinak z této mohutné rostliny zůstávají také zhruba 3 tuny biomasy na hektar půdy. Jinak se také řepka pochopitelně hodí na řepkový olej. Takto lze charakterizovat řepu z hlediska pozitivních vlastností. Jinak se také přidává i do biopaliv. To ovšem přednost úplně není, jak se společně přesvědčíme v následujících řádcích.

Nevýhod řepky je spousta

Začneme samozřejmě tím, že řepka představuje alergen. Nejde sice o nic tak intenzivního jako třeba u bříz či nejrůznějších travin, ale přesto. Vyloučit se nedají ani otravy divoké zvěře. Tady už ale hraje prim chemie. Řepka je velmi náchylná na nejrůznější onemocnění. Jenom u nás v Evropě je jich přes 50! Proto se logicky velmi intenzivně hnojí. Veškerá chemie tak mizí v půdě, kde páchá doslova zvěrstva. Důkazem je i spousta uhynulých mikroorganismů. Včely si ostatně na takto hnojené řepce také příliš nepochutnají. A co kontaminace spodních vod? Jinak také řepková pole nedokážou efektivně vsakovat vodu.

Řepka

Vyplatí se její pěstování?

Samozřejmě ano, agrobaroni dostávají z řepky obrovské sumy, jelikož její cena je nepoměrně vyšší, než je tomu třeba u brambor. Biopaliva poté znečišťují ovzduší a celý kolotoč se točí… Možná i z toho důvodu stojí dnes kg brambor okolo 25 korun! Vždyť nyní se u nás pěstuje řepka na 412 000 ha půdy, zatímco brambory jen na 23 000 ha!

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

7 komentářů

 1. Kokaisl Odpovědět

  Po zemědělských podnicích jsem jezdil 26 let a na žádného agrobarona jsem zatím nenarazil. A proč jsou brambory tak drahé? Zřejmě to bude i tím, že se do Evropy dováží až 40% raných brambor. Většinou z Egypta. A ohledně biopaliv, domnívám se že kromě spalování vodíku, znečišťují ovzduší všechna používaná paliva. Také pochybuji, že jste někdy viděl ekonomickou kalkulaci na 1 ha řepky, jinak byste nemohl psát o „obrovských sumách“, které se z řepky získávají. Zřejmě jste podlehl celonárodnímu inkvizičnímu tažení proti této plodině. Jako alergen řepka nepřipadá v úvahu, díky hmotnosti pylových zrn, která nejsou schopna uletět vzdálenost větší než 10 m, nejedná se o větrosnubnou rostlinu. Z hlediska spotřeby živin jsou některé plodiny daleko náročnější a tak dále…

 2. Ernest Odpovědět

  Řepka se nehnojí víc než jiné plodiny, problémem je spíše chemická ochrana proti chorobám a škůdcům. To není hnojení, jak vy píšete!!!
  V řepce se používají herbicidy proti plevelům, fungicidy proti houbovým chorobám a insekticidy proti blýskáčku řepkovému. Takže právě těchto chemických přípravků se na řepku používá víc než na jiné plodiny. Například proti blýskáčku se se stříká řepka těsně před květem, někdy už v začátku květu, takže pak ten zdravý květový med obsahuje insekticidy. Ty jsou samozřejmě jedovaté nejen pro včely, ale i pro člověka. Že se tím ničí životní prostředí a hubí další organizmy je pak další věc.

 3. jirka Odpovědět

  Pokud takové pojednání má mít odbornou úroveň, je nutné vždy tvrzení podložit důkazem.Jinak jsou to pohádky staré babičky…A že jich v pojednání je…

 4. Miroslav Juda Odpovědět

  Píši z Vysočiny,
  tato oblast byla celé roky výborná na pěstování kvalitních brambor – nyní místo brambor řepka, která je sice svým zpúsobem užitečná ale všeho moc škodí.
  Že celkem zapáchá to je to poslední, ale chemické postřiky jsou pro včely a nejen pro ně vysoce škodlivé.Letos v okolí venice Rokytno zahynulo více jak 20 včelstev.
  Když jsem se bavil s jedním pracovníkem co to stříkal, tak mi sdělil, že jsou dva postřiky a jedovaté pokud se stříkají zvlášť nejsou, ale aby se ušetřilo tak se smíchají a tím pádem se sice ušetří na dopravě a na čase ale je to jedovaté pro hmyz. dále říkal že když je náhodou předseda JZD včelař tak musí stříkat až večer a do rána se škodlivost téměř vypaří.Ale platit někomu noční příplatky, či stříkat vícekrát to by tolik nevynášelo..
  A další věc kterou jsem se dozvěděl od včelařů je ta, že geneticky se řepka začala upravovat a již bylo několik polí oseto řepkou která je pro včely téměř nulová.
  Takže místo toho co nám bylo po revoluci v roce 1990 slibováno – že budou malá družstva která budou pěstovat dobré a kvalitní potraviny se změnila a zase máme velké lány a na nich místo brambor řepka, která sice pěstitelům více vynáší a dá méně práce ale abychom měli domácí zdravé suroviny to ne.
  A vládě vůbec nevadí co se do naší země dováží za zboží ,když by byla možnost kupovat kvalitní domácí. Ale to je na dlouhé debaty.
  To co pan premiér sliboval se v žádném případě neděje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *