Dýně hokaido

Vypěstujte si dýně Hokaido

Obliba dýně hokaido u nás stoupá díky zájmu o zdravé stravování. Hokaido je bohatá na vitaminy (A, B, C) a minerální látky (fosfor, hořčík, vápník, draslík, betakaroten). Má výborné léčivé účinky a je vhodná při redukční dietě. Dýni Hokaido si můžete vypěstovat i na vaší zahrádce. Zajistíte si tak po celou zimu přísun vitaminů.

Pěstování dýně hokaido

Vypěstovat si dýni hokaido není nikterak složité. Půda pro její pěstováno by měla být středně těžká a bohatá na živiny. Potřebuje dostatečné množství tepla a slunce. Při výsadbě myslete na to, že tato dýně potřebuje pro svůj růst prostor, protože se hodně rozrůstá. Semena byste měli sázet minimálně metr od sebe. Plazivé oddenky, které budou stále růst, odstřihávejte. Nezapomeňte na pravidelnou zálivku. Sazenice si můžete předpěstovat i doma v květináči. V dubnu dvě sazenice zasadíte do písčité půdy a budete je udržovat dostatečně vlhké. V květnu je můžete přesadit na záhon. Dýně hokaido kvete od konce května do června, v srpnu pak dozrává.

Sklizeň a skladování

Sklizeň začíná na konci srpna, kdy je dýně hokaido zralá. Poznáte to velice snadno. Dýně má tmavě oranžovou barvu, je tvrdá a má hladkou slupku. Její stopky jsou suché a dřevnaté. Sklidíte-li dýni dříve, nebude mít tak výraznou chuť, necháte-li ji přezrát, bude vláknitá a ztratí prospěšný karoten. Pro uskladnění dýně vyberte chladné místo, pozor si však dejte na vlhko. Bude-li dobře uskladněna, vydrží vám klidně do další sklizně. Uskladněním se z dýně neztrácejí důležité látky, ba naopak se zvyšuje obsah cukru i vitaminů. Uchovat můžete i nasušené plátky dýně, popřípadě také semena, která si další rok nasadíte.

Recepty z dýně hokaido

V kuchyni má dýně hokaido velmi rozmanité využití. Uvaříte z ní polévky, omáčky, marmeládu, výborná je dýně grilovaná, zpracovává se do zapékaných jídel a lze ji uvařit i jako přílohu. Nejenže pokrmy z ní jsou chutné, ale jsou také levné. Před zpracováním dýně odstraňte semínka a vlákna. Slupku můžete ponechat, při vaření změkne. Recepty z dýně hokaido najdete na internetu, stačí si jen vybrat, co právě chcete vařit. Výborná je dýňová polévka Hokaido, buchta z dýně Hokaido nebo džem hokaido.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

25 komentářů

 1. Jaromíra Kouřilová Odpovědět

  Pane Štěpáne,
  Vaše stránky jsou prima. Našla jsem v nich mnoho zajímavého. Jedinou připomínku, kterou mám: na fotografii, která ilustruje text o mé milované dýni hokaido, není dýně hokkaido, ale jiný, rovněž jedlý druh – tuším dýně máslová.
  S pozdravem JK

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Dobrý den, děkuji za naprosto trefný komentář. Máte samozřejmě pravdu. Hned jak budu mít k dispozici správné foto, změním náhled. Moje hokaido mi na zahrádce pomalu roste. Díky RŠ

 2. Danca Odpovědět

  Dobry den. Vysadila jsem seminka z dyne hokaido a rostou mi same zelene a zadna oranzova. Jsou tyto plody jedle ?

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Dobrý den,
   já měl v loňském roce na zahrádce dýni hokaido také a plody byly vždy nejprve zelené a následně až poté se barvily do oražnova. Počkal bych tedy a těšil se na finální podobu.
   Mějte se a díky za návštěvu mého webu!
   Radek Štěpán

 3. Vladislav Kornalík Odpovědět

  pane Štěpáne.prosím o radu jak postupovat při pěstování Hokaido.Je třeba ponechávat kvetoucí plané výhonky,nebo je odstraňovat?Nikde není možné se dočíst o podrobném pěstování Hokaido. Děkuji za radu.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Dobrý den,
   popravdě já ty výhonky nechávám být.
   Letos mi ale hokaido prakticky neplodí. Přičítám to špatné kvalitě půdy a tomu, že jsou v moc velké blízkosti ještě cukety.
   Soused má dýně velké a také výhonky neodstraňuje. Rostlinu má ale na kommpostové zemině.
   Závidím…
   Mějte se a díky za přízeň.
   Radek Štěpán

 4. Pavla Sládková Odpovědět

  Dobrý den pane Štěpáne, chtěla bych Vás požádat o radu. Na kompost jsem vysela semínka z loňské dýně hokaido. Ta byla sytě oranžová. Plody, které mi rostou jsou spíše žluté. Mám poblíž i okrasné dýně. Nemůže to být tím? A mám ještě jeden dotaz. Existuje i dýně, která je nejedlá, popř. jedovatá? Děkuji. S pozdravem Sládková

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   odpověď na první otázku neznám. Myslím si ale, že se ještě plody mohou v důsledku slunečního záření zbarvit.
   Dle mého názoru nejedlé či jedovaté tykve neexistují. konzumovat ale třeba hořké okrasné je nesmysl.
   Díky za zájem o můj magazín.
   Mějte se!
   Radek Štěpán

  2. Marie Odpovědět

   Také jsem zasadila semínka z loňské dýně hokaido. Plody mi narostly nejprve žluté (už jsem myslela, že tak mají být a že je sklidím), pak jsem se k tomu nedostala a poté krásně zoranžověly. Takže vytrvat.

 5. Jana K. Odpovědět

  Dobry den, mam dotaz: zasadila jsem hokkaido z vyloupanych seminek z lonske hokkaido dyne, jsem v udivu – narostly jen obrovske dyne – prumer az pul metru, puvodni semunka byla koupena v zahradnictvi – udelala jsem neco spatne?

 6. Eustach Broulík Odpovědět

  Na sazenici Hokaido mi dorostla jedna oranžová dýně do velikosti menšího fotbalového míče a další tři jsou malé asi jako kulečníková koule. Mám je sklízet postupně nebo mám počkat, až všechny dorostou?

 7. Alex Selník Odpovědět

  Dobrý den, sklidil jsem letos velikou úrodu více druhů dýní, tak si mohu dovolit je i odšťavňovat. zejména se dobře odšťavňují ty malé, které ještě nejsou úplně zralé. Můj dotaz zní, zda šťáva z nedozrálých dýní může být zdraví závadná? Pravda je, že má tato šťáva trochu jinou chuť, než ze zralé dýně.
  Děkuji za odpověď, Selník

 8. Marie Nováková Odpovědět

  Dobrý den.
  loni jsem si nechala semínka z kupované dyně hokaido,letos dala za okno pak vcysadila venku,ale mám samý květ a jen jednu dyni,čí to je?Děkuji za odpověď

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   já to tak měl taky tak minulý rok. Letos mám dýni skoro na každém květu.
   Připisoval jsem to chudé půdě, letos jsem přesunul dýně jinde. Možná i včelky nebyly tak pilné při opylování jako letos.
   Třeba budou vědět ještě další čtenáři.
   Radek Štěpán

 9. Martina Odpovědět

  Dobrý den,koupila jsem si sazeninici dýně hokaido,ale dýně je nějaká divná ,vůbec není oranžová ,ale zelená pruhovaná a čím dýl jí mám na zahradě tak se smrštuje,byla jako fotbalový míč a ted už je velikosti poloviční a spíš je jak meloun tou podobou akorát ,že je rýhovaná. Tak nevím co to je vůbec za dýní ajestli jí můžu jíst Děkuju MArtina

 10. Pavlína Odpovědět

  Dobrý den,nasadila jsem si dýni hokaido ze sazenic a stále je zelená mám jí ještě nechat na zahradě nebo utrhnout mám strach,aby nezačala hnít,děkuji za odpověď Pavlína

 11. Antonín Odpovědět

  Dýně Hokaido pěstujeme řadu let, snad od doby, kdy se u nás její semena objevila. Zpočátku narostly každý rok nádherné plody a vždy jich bylo dost. Musím však s politováním konstatovat, že už několik posledních let se jak úrodnost, tak i kvalita plodů nesrovnatelně zhoršila. Důvod vidím jen jeden jediný a tím důvodem je nekvalitní semeno. To platí i u jiných semen a stejně tak kvalita klesá i u sazenic jak okrasných, tak i ovocných dřevin. Usuzuji tak ze své více jak padesátileté praxe zahrádkáře. Vše je přešlechtěné a pokud to nemá stejné podmínky jako v množírnách, nestojí to za moc. No a s dovozem je to ještě problematičtější.

 12. Beneš Odpovědět

  Dobrý den, mám na záhonu dýni hokaido. Měla tři plody veliké asi tak 5cm. Najednou ze dne na den začaly hnědnout a zmenšovat se. Nevíte co by to mohlo být? Jinak jsou vysazeny na slunném záhonu s kvalitním letitým kompostem, takže na nedostatek živin zřejmě netrpí.

 13. Waketai Odpovědět

  ..já sázím dýně spolu s brambory. Obě plodiny pak krásně rostou , jakby se dopovaly navzájem. Vše je velké, zralé a velmi výrazné chuti. Je zajímavé, že obě plodiny jsou bez škůdců a hnilob, i slimáci jsou pryč, ač je tu vlhko.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   omlouvám se, nicméně příspěvky jdou přes administraci a já jsem na dovolené. Teď by mělo být vše Ok, vyřešil jsem to přes mobil. Díky moc za ně! Ať se daří!

 14. Palasová Věra Odpovědět

  Letos jsem opět koupila sazenici hokaido na trhu a
  diobře se ujala.nasadila hodně plodů,ale při 30 stup-
  ňovém vedru opadali.Až nyní,za nišších teplot nasadila
  nové plody,které jsou každým dnem větší a větší.Narostla jako Adéla, má čtyřmetrové šlahouny.
  Věra

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   stalo se mi to samé. V dobách veder to vypadalo na konec, kdy se objevila i plíseň. Odstranil jsme napadené listy a omezil zálivku. Kupodivu se dnes dýně má čile k světu jako ta vaše.

 15. Barbora Gromusova Odpovědět

  Dobrý den chtěla bych se zeptat,mame rádi dýni hokaido,a milujeme polevku zní .Vařím ji už několik let a letos poprvé jsem dostala par kousků dýně opět od svého tchana jako každy rok ,uvařila jsem už druhou polevku a chuť je hořká (nic jsem k vařene dýni nepřidala čim by mohla zhořknout)nevite čim by to mohlo byt?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *