Vypěstujte si dýně Hokaido

Dýně hokaido

Obliba dýně hokaido u nás stoupá díky zájmu o zdravé stravování. Hokaido je bohatá na vitaminy (A, B, C) a minerální látky (fosfor, hořčík, vápník, draslík, betakaroten). Má výborné léčivé účinky a je vhodná při redukční dietě. Dýni Hokaido si můžete vypěstovat i na vaší zahrádce. Zajistíte si tak po celou zimu přísun vitaminů.

Pěstování dýně hokaido

Vypěstovat si dýni hokaido není nikterak složité. Půda pro její pěstováno by měla být středně těžká a bohatá na živiny. Potřebuje dostatečné množství tepla a slunce. Při výsadbě myslete na to, že tato dýně potřebuje pro svůj růst prostor, protože se hodně rozrůstá. Semena byste měli sázet minimálně metr od sebe. Plazivé oddenky, které budou stále růst, odstřihávejte. Nezapomeňte na pravidelnou zálivku. Sazenice si můžete předpěstovat i doma v květináči. V dubnu dvě sazenice zasadíte do písčité půdy a budete je udržovat dostatečně vlhké. V květnu je můžete přesadit na záhon. Dýně hokaido kvete od konce května do června, v srpnu pak dozrává.

Sklizeň a skladování

Sklizeň začíná na konci srpna, kdy je dýně hokaido zralá. Poznáte to velice snadno. Dýně má tmavě oranžovou barvu, je tvrdá a má hladkou slupku. Její stopky jsou suché a dřevnaté. Sklidíte-li dýni dříve, nebude mít tak výraznou chuť, necháte-li ji přezrát, bude vláknitá a ztratí prospěšný karoten. Pro uskladnění dýně vyberte chladné místo, pozor si však dejte na vlhko. Bude-li dobře uskladněna, vydrží vám klidně do další sklizně. Uskladněním se z dýně neztrácejí důležité látky, ba naopak se zvyšuje obsah cukru i vitaminů. Uchovat můžete i nasušené plátky dýně, popřípadě také semena, která si další rok nasadíte.

Recepty z dýně hokaido

V kuchyni má dýně hokaido velmi rozmanité využití. Uvaříte z ní polévky, omáčky, marmeládu, výborná je dýně grilovaná, zpracovává se do zapékaných jídel a lze ji uvařit i jako přílohu. Nejenže pokrmy z ní jsou chutné, ale jsou také levné. Před zpracováním dýně odstraňte semínka a vlákna. Slupku můžete ponechat, při vaření změkne. Recepty z dýně hokaido najdete na internetu, stačí si jen vybrat, co právě chcete vařit. Výborná je dýňová polévka Hokaido, buchta z dýně Hokaido nebo džem hokaido.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.